Projekt “Vabastage Detroit“ loodab anda linnale uue elu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. september 2013 kell 13:203215_1goldengate_street_2__detroit_2012_6574093-700x290Detroiti linnal ei lähe praegu hästi. 18. juulil tegi linn pankrotiavalduse – linna võlg oli kasvanud juba hinnanguliselt 20 miljardi dollari suuruseks. Kuna Detroit ei suuda enam pakkuda teenuseid ja tarbeid, mida ta varem suutis pakkuda, on isegi tavalistele hädaabikõnedele vastuse saamine küsitav. Politsei töötunde on vähendatud, kiirabi ja tuletõrje ei suuda abivajajaid teenindada. Ka teised riiklikud teenused nagu haridus ja sotsiaalvaldkond on lagunemas.

 

Kuna suuremas osas linnas valitseb täielik segadus ja inimesed kolivad minema, siis on elamispindade hinnad olulisel määral langenud ning korteri võib kohati soetada kõigest ühe dollari eest. Vabaturu anarhiste koondav kodanikeühendus Michigan Peace and Liberty Coalitionon otsustanud olukorda ära kasutada ja vabaturu idee kontekstis “muuta teooria reaalsuseks“. Nad on algatanud projekti “Vabastage Detroit” (Free Detroit).

Nad plaanivad osta ära umbes viis kvartalit eluasemeid. Ostjaks võib olla nii eraisik, kes seal elama hakkab, kui ka keegi, kes lihtsalt soovib ideesse investeerida. Üks grupi liikmetest Katie Testa ütles portaalile The State Weekly, et projekti vastu on juba palju huvi tuntud. Selle raames rakendavad inimesed ise oma oskusi ja võimeid, et pakkuda kaupa ja teenuseid, mida linn enam pakkuda ei suuda. Kogukond loodab ilma valitsuse sekkumiseta tagada võimalused toidu tootmiseks, vee kogumiseks, ehitamiseks, kommunikatsioonideks, lastehoiuks, turvaliseks eluks ja paljuks muuks.

Katie Testa ütles, et loodab rakendada oma teadmisi haridusvaldkonnas, et koos teistega luua vabakool, milles võetakse arvesse iga lapse individuaalsust, austades nende iseseisvust ja uudishimulikkust. Samuti inspireeriks teda võimalus aidata lahendada kogukonnas probleeme nii, et mõlemad vaidluses osalenud pooled jäävad rahule, mitte karistuse/kiituse mudeli kohaselt.

Teine grupi aktiivne liige Rob Bert ütles, et toetus turuanarhismi lähenemisele on olnud ülemaailmne ning selgitas, kuidas kogukonnal põhinev anarhism valitsuse poolt hallatavas linnas toimiks. See kaasaks linnaelanikke haridusprogrammide, töövõimaluste ja permakultuuri põhimõttel toidu kasvatamise kaudu. Esmased prioriteedid on turvalisus ja toidu tootmine, enne kui haridusvaldkond saab hakata arenema.

Projekt “Vabastage Detroit” loodab pakkuda linnale, ameeriklastele ja tervele maailmale mudelit tõelisest vabaturu ettevõtlusest, vabatahtlikkusest ja vastastikusest koostööst, mis on vaba ja õitseva ühiskonna vundamendiks.

 Allikad: The State Weekly, MIPLC

Foto: stephanmetz.ca

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt