Rootsi keskpank: sularaha peab jääma maksesüsteemi lahutamatuks osaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. mai 2024 kell 16:30Foto: Wikimedia Commons (The Central Bank of Sweden, Riksbanken + Scaningen)  + Canva

Kas on võimalik pakkuda kõigile kodanikele turvalist juurdepääsu digitaalsetele makseviisidele igal ajal ja igal pool? Ei. Rootsi keskpank Riksbanken on astunud märkimisväärse sammu sularaha kaitseks. 2024. aasta märtsi maksete aruanne 2024 väidab, et sularaha mängib turvalistes ja juurdepääsetavates maksesüsteemides asendamatut rolli.

 

Rootsi tahtis järgmise kümne aasta jooksul täielikult sularahata hakkama saada, et muutuda sularahavabaks ühiskonnaks. Sularaha kallinemine kujutab endast tõsist nihet riigi maksestrateegias.

 

Kõigil pole juurdepääsu

Ka sularaha on Rootsis seaduslik maksevahend. See aga ei tähenda, et tarbijal oleks igas olukorras õigus maksta sularahaga. Ettevõtluses osalejatel ei ole juriidilist nõuet sularaha vastu võtta.

Edasimüüjad ja kliendid püüdsid sellega kohaneda. Sularaha- ja käsimakseteenused on asendunud kaartide, mobiiltelefonide ja internetiteenustega. Keskpank teeb käesolevas aastaaruandes järeldusi maksevahendite laialt levinud digitaliseerimisest, mille üks tulemus on see, et kõikidele kodanikele ei ole võimalik igal ajal ja igal pool pakkuda turvalist juurdepääsu digitaalsetele maksevahenditele. Vahel ei tule inimesed ka digitaalse asjaajamisega toime.

Digitaalsed maksed pole kriiside ajal turvalised

Teine probleem, mis välja tuli, on see, et digitaalsete maksete funktsionaalsust ei saa garanteerida ettenägematute sündmuste ajal, näiteks elektrikatkestuste korral, pärast looduskatastroofe või kriitilistes olukordades, nagu näiteks küberrünnak. Digitaliseerimine muudab raha küberrünnakute ning elektrivõrgu ja andmeedastuse häirete suhtes haavatavamaks.

Samas öeldi raportis,

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt