Suur sinine auk Belize’i rannikul

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. juuli 2013 kell 16:01



 

Viimasel ajal jutuainet pakkunud karstiaugud on tegelikult juba vana nähtus, üks selline asub Kesk-Ameerikas asuva väikeriigi Belize’i rannikul, on 300 meetrise läbimõõduga, 124 meetrit sügav ja tõeline looduseime, sest tekkinud tohutu karstiauguna ligemale 65 000 aastat tagasi, hiljem aga ookeanipinna tõusu tõttu vett täis läinud.

 

Auk on tekkinud nähtavasti neljas järgus, 153 000, 66 000, 60 000 ja 15 000 aastat tagasi, mil see ala oli veel kuival pinnal (merepind võis olla pragusest isegi 150 meetrit madalamal), kuid siis on ta ookeanipinna tõusu tõttu jäänud vee alla.

Turiste, sukeldujaid ja teadlasi on see auk juba aastaid ligi tõmmanud, kuna selle ebatavalisel moel tekkinud pinnamoodustise põhjas elab täiesti isemoodi kooslus, taimedest, kaladest ja korallidest. Allveeuurimise pioneer Jacques-Yves Cousteau tegi august maailmakuulsa oma 1971. aasta dokumetaalfilmiga, kui ta oma uurimisleavaga Calypso selle augu sügavusi käis uurimas:

 

 

Tänaseks on see Discovery Channeli poolt üheks kümnest maailma imelisematest paikadest nimetatud Suur Sinine Auk ka UNESCO maailmapärandi nimekirjas.

 

 

Allikas: Forte, Youtube

Pilt: best-diving.org

 

Toimetas Meeli Seermaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt