Armastuslugu järeltulevale põlvele: süvamere müstilised rõngad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. juuni 2013 kell 19:35



Yoji Ookata tutvus veealuse elu võludega juba keskkooli ajal snorgeldades ning 21-aastaselt omandas ta sukeldumislitsentsi. Kuni 39. eluaastani oli veealune fotograafia mehele kõigest päevatöö kõrvalt tehtav hobi, kuid siis otsustas ta pühenduda sellele täielikult ning hakkas vabakutseliseks veealuseks fotograafiks.

 

Olles peagu 50 aastat oma elust veetnud veealust elu imetledes, tundus ookean alati lõputult müstiline. Kuid Amami Oshima pooltroopilises regioonis sukeldudes nägi Ookata umbes 24 meetri sügavusel midagi sellist, mida ei tema ega keegi teine polnud varem näinud.

Merepõhjas oli liivast moodustunud ligi 2-meetrise läbimõõduga ringikujuline struktuur, mis koosnes paljudest sümmeetrilistest väljaulatuvatest vallidest, mis näisid olevat hoolika ja osava veealuse kunstniku poolt loodud. Kuna see sarnaneb väga viljaringidega, nimetas Ookata oma leiu „müstiliseks rõngaks“ ning palus kolleegide abi asja uurimisel. Müstilise rõnga kohta tehti telesaade, mille käigus avaldati ka salajane kunstnik, kelle töö see rõngas on.

 

 

Veealuste kaamerate abil avastati, et kunstnikuks on väike okaskala, kes oma uimi kasutades töötas väsimatult ööl ja päeval, et ehitada vallidest rõngas. See ebatavaline kunstnik, kes on Jaapanis tuntud delikatessina, kasutas isegi väikesi merekarpe, purustas neid ning sättis sisemisi vagusid kaunistama.

 

Lähemalt uurimine näitas, et ringi eesmärk ei olnud loomulikult vaid merepõhja kaunistamine. Emane ogakala leiab sellise maamärgi abil oma tee isase kalani ning pärast paaritumist koeb sinnasamasse ka marja. Teadlased täheldasid, et mida rohkem oli ringis valle, seda parem oli isaskala šanss endale paarilist leida. Ka väikesed merekarbitükid ei olnud seal ilu pärast, vaid vaatlejad usuvad, et need varustavad kalamaimusid vajalike toitainetega. Lisaks täitsid ringi vallid ka kalamarja kaitsvat eesmärki, kuna hiljem laboris korraldatud katsed näitasid, et see neutraliseerib hoovuste mõju ning aitab hoida kalamarja kohapeal paigal ning väldib selle sattumist kiskjate kätte.

See on tõeline armastuslugu meisterlikkusest, mis on pühendatud järeltulevale põlvele.

Vaata videot:

 

Allikad: Spoon and Tamago, NHK

Fotod: www.spoon-tamago.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt