Tai dekriminaliseeris “lahja” kanepi kasvatamise ja jagas kodanikele miljon taime

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. juuni 2022 kell 13:56Tai kuningriik legaliseeris neljapäeval kanepi kommertseesmärkidel kasvatamise ning seda sisaldavate toidu ja jookide tarbimise, olles esimene Aasia riik, kes seda tegi. Eesmärgiks on turgutada oma põllumajandust ja turismisektorit, ent avalikus kohas suitsetamine on endiselt seadusevastane, vahendab Reuters. Tai kuningriigis jagati reedel selle puhul rahvale laiali ka miljon tasuta kanepitaime, soovitusega kehtivaid seadusi jälgida, vahendab ERR. Lubatud 0,2% THC piirmääraga kanepist on muidugi üsna keeruline “pilve” jääda.

 

Neljapäeval seisidki ostlejad seisid järjekorras kanepiga jooke, maiustusi ja muid kaupu müüvates müügikohtades, tervitades nõnda kaua oodatud reformi riigis, millel on pikka aega olnud rangete uimastivastaste seaduste maine.

Meditsiiniline kanep legaliseeriti Tais 2018. aastal ning laiema dekriminaliseerimisega – neljapäeval eemaldati kanep narkootiliste ainete nimistust – püüab Tai saada kanepiturismi sihtkohaks. Terviseminister Anutin Charnvirakul hoiatas siiski tailasi, et nad “ei kasutaks taime kodus naeratades mitte millegi tegemiseks, kuna nii ei saa riigis töö tehtud ning see pole ka legaliseerimise eesmärk”.

Terviseminister lisas, et kanepi tarvitamisega seotud stigma on nüüd minema pühitud ning taime abil saab hakata leevendama osa tervisehädasid. Kanepit võib kasvatada juhul, kui oma taim on registreeritud ametlikus Tai valitsuse kanepiäpis.

Kanepi suitsetamine avalikus kohas on jätkuvalt keelatud ning selle eest võidakse karistada trahvide ja vanglakaristusega. Kuid Tai kinnipidamisasutuste teatel vabastatakse riigis uue seaduse valguses 3000 inimest, kes on varasemalt kanepiga seotult vangi määratud.

Praeguseks on 300 000 inimest Tais end ametlikus valitsuse kanepiäpis kanepikasvatajaks registreerinud ning lisaks veel miljonid inimesed on äpi endale alla laadinud.

Kanepis sisalduva psühhoaktiivse fütokannabinoidi tetrahüdrokannabinool (THC) seaduslik määr on piiratud 0,2 protsendile kanepiekstraktis ja kanepitoodetes. Seega on Tais lubatud kanepitoodetest väga raske “pilve” jääda, sest ka Eestis kasvatada lubatud tööstusliku kanepi ja müüdavate CBD-kanepi toodete lubatud THC piirmäär on 0,2 %

 

Allikad: ERR, Reuters, Veterinaar- ja Toiduamet

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt