Teadusuuring: panganduses kehtiv ärikultuur muudab töötajad ebaausamaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. detsember 2014 kell 13:00Grupp Zürichi ülikooli teadlasi leidis oma uurimuses, et panganduses kehtiv ärikultuur muudab selles valdkonnas töötavaid inimesi ebaausamaks. Autorite sõnul võib nende uurimus aidata leida põhjust, miks pangandusega on pidevalt seotud mitmesugused skandaalid. Teadlased on seisukohal, et pankurite usaldusväärsemaks muutmiseks tuleb muuta ärikultuuri ja töötajate mentaliteeti.

 

See panganduseetikat käsitlev uurimus avaldati teadusajakirjas Nature ning selles vaadeldi 128 töötajat ühest rahvusvahelisest suurpangast ning 80 töötajat teistest pankadest. Katsealused jagati kahte gruppi, millest ühel paluti mõelda katse ajal oma tööle ning rollile pangas. Teiselt grupilt küsiti küsimusi igapäevaelu, hobide ning vaba aja kohta, mainimata nende tööd. Seejärel viidi osalejatega läbi katse, milles nad pidid privaatselt sooritama kümme mündiviset, teades, kumma külje ülesjäämisel teenitakse 20 dollarit. Mündiviske tulemused edastati uurijatele interneti teel ning ebaausa käitumisega oli osalejatel võimalik teenida kuni 200 dollarit rohkem.

Katse näitas, et oma tööle mõtlev esimene grupp kippus mündiviske tulemuste kohta märkimisväärselt rohkem valetama, kui seda tegi eraelule keskenduv teine grupp. Tulemuse valiidsuse huvides viidi läbi sama katse ka muude erialade töötajatega, kes erinevalt pankuritest ei olnud ebaausamad, kui viidati nende ametile. Uuringu autorite sõnul näitavad tulemused, et pangandussektori sotsiaalsed normid on soosivamad ebaausa käitumise suhtes, mis mõjutab aga negatiivselt panganduse mainet. Sellist efekti põhjustavad mitmed tegurid, muu hulgas pangatöötajatelt eeldatav konkurentsivõime, võistluslikud boonusskeemid ning uskumused, kuidas teised töötajad samas olukorras käituksid.

Uuringu läbiviijate sõnul peaksid pangad julgustama hoopis ausat käitumist, muutes valdkonnas toimivaid sotsiaalseid norme. Näiteks võiksid pangandustöötajad sarnaselt arstide antava Hippokratese vandega anda ametliku eetikavande ning läbida eetikakursuse. Uurijad on seisukohal, et sellised sammud suurendaksid pangatöötajate isiklikku vastutustunnet, aidates neil keskenduda oma käitumise pikaajalistele sotsiaalsetele mõjudele, mitte isiklikule lühiajalisele kasumile.

 

Allikad: University of Zurich, The Guardian, CNBC 

Foto: bearingdrift.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 

NB! Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt