Endine salaagent: Pangad on narkokartellide rahapesust teadlikud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. juuli 2013 kell 10:26Mazur Robert

20. juunil andis USA raadiosaatele “Coast to Coast AM“ intervjuu Robert Mazur, kes oli 27 aastat föderaalagent, millest viis viimast aastat tegutses salaagendina Colombia uimastikartellide allilmas rahapesijate juhina. Mazur oli ka kõikjal maailmas kanda kinnitanud korrumpeerunud rahvusvaheliste pankurite vahenduskanaliks.

 

Mazur osales salaagendina operatsioonis C-Chase, mille lõpptulemuseks olid kriminaalsüüdistused 85 isikule, kelle hulgas oli nii kartellijuhte kui ka pankureid. Mazur on nii USA-s kui ka Kanadas tunnustatud ühe parema rahapesueksperdina.

 

rahapesu

 

Sa tegid ohtlikku tööd, kas selline rahapesuskeem eksisteerib ka tänapäeval?

See eksisteerib siiani ja kestab selle ajani, mil need pankurid vangistatakse, kes on rahapesuga seotud. Uurimuste kohaselt teenitakse iga aasta narkootikumide müügi ja teiste ebaseaduslike tegevuste pealt kaks triljonit dollarit, mida hoitakse valitsuste eest saladuses. USA justiitsministeeriumi koduleheküljel on üleval iga-aastane statistika, mille kohaselt illegaalsete narkootikumide pealt on saadud tulu vaid üks miljard dollarit.

 

Miks ei legaliseerita narkootikume, et lõpetada kartellide tegevus?

Me elame ajal, mil peaksime tõsiselt arutama kanepi legaliseerimist, kuid ma ei näe võimalust, et me vaba ühiskonnana seadustaks selle, et inimesed võiksid omada ja kasutada metamfetamiini ja kräkk-kokaiini, mis hävitavad elusid. Meie probleem on selles, et föderaalvalitsuse sõnul on kanep esimese klassi uimasti, mis tähendab, et see on kergelt sõltuvust tekitav ja sellel ei ole meditsiinilist otstarvet.

 

käbi

 

Vaatamata sellele on USA-s seitseteist osariiki, mis väidavad vastupidist ja kahes osariigis, Washingtonis ja Colorados, on kuni 30 grammi kanepi omamine isiklikuks tarvitamiseks seaduslik. Kahjuks aga ei ole kanep kartellidele peamine rahaallikas ja selle seadustamine kõikjal USA-s ei muudaks eriti midagi.

 

Kui tugevad on kartellid, kui nendega võitlusse asuda?

Need kartellid on narko-terroristlikud organisatsioonid, kes toituvad võimest rikkuda politsei-, sõjaväe-, kohtu- ja seadussüsteemi, mis annavad neile turvalisuse. Ühes juhtumis oli mu kontaktisikuks Pablo Escobari advokaat, kes maksis ametnikule raha, et too hääletaks seaduse poolt, mis takistab narkoparunite väljaandmist ja millega antaks amnestia vastutasuks narkokaubandusest loobumisest.

 

pablo escobar

 

Selline korruptsioon on võimalik “tänu“ nendele finantsasutustele, kes osalevad narkokartellide ulatuslikus rahapesus. Pankades muudetakse sularaha ülekanneteks näiliselt seaduslikelt kogu maailmas tegutsevatelt ettevõtetelt, millel on sadamates konteinerid narkootikumide ja rahaga. Ayman Joumaa juhtumi puhul ulatus rahapesuvõrgustik kuni Lähis-Idani välja ja sellest lõikas ka kasu terrorirühmitus Hezbollah.

 

Mis sind motiveeris töötama õiguskaitseorganis salaagendina?

See oli juhus. Seitsmekümnendate alguses vajasin kolledži kõrvalt lisaraha, et arveid maksta ja otsisin osalise tööajaga kohta. Märkasin kuulutust, et vajatakse töötajat maksuameti luureosakonda ja üsna varsti pärast tööleasumist hakkas mulle rahajälgede uurimine tõsiselt huvi pakkuma. Hilisematel rahapesuoperatsioonidel osalesin salaagendina juveeli- ja maakleriäris, eralennukite valdkonnas ja paljudel teistel aladel, mida seostati kuritegelike jõukudega.

See andis mulle enesekindluse liikuda edasi kuni narkokartellideni. Columbias aeti asju vabariigi keskpangas, milles oli kunagi võimalik anonüümselt dollareid peesodeks vahetada. Vabariigi keskpank saatis sularaha Ühendriikidesse, kus see pandi pangas arvele, et jälgi peita ja jätta mulje, et tegu on seadusliku kaubandusega.

 

Kas pankureid petetakse või tehakse nendega koostööd?

Selliste suurte summade puhul on mõlemad osapooled rahapesuga kursis ja petmine ei tule kõne allagi. Viimase 4–5 aasta jooksul on üle kümne panga üle maailma tunnistanud üles oma seotuse kuritegeliku rahapesuga. 2012. aastal esitati HSBC pangale süüdistused rahapesus, kus 7 miljardit dollarit kanti Mehhikosse tütarettevõttele, mis oli suures osas seotud uimastikaubanduse ja terrorismiga.

 

HSBC

 

ING pank sai 7 miljardit dollarit trahvi selle eest, et kandis salaja miljardeid Iraani. American Expressi rahvusvaheline pank tunnistas üles enam kui 55 miljoni dollarilise tulu narkoraha pesemisest. Selliseid juhtumeid on palju ka Euroopa suuremate pankadega ja kedagi ei pandud vangi. Saadi trahvi, mis on ainult murdosa suurune nende aastasest kasumist.

 

Kui tähtsad on sinusugused salaagendid ja vilepuhujad?

Selliste juhtumite puhul on vilepuhujad peamised infolekitajad. Pankur Bradley Birkenfeld andis 2007. aastal justiitsministeeriumile teavet maksudest kõrvalehoidmise kohta, mille tulemuseks oli 7 miljardi dollari suurune maksude sissenõudmine USA kodanikelt. Maksuamet tasustas Birkenfeldi 1 miljardi dollarilise autasuga kui panga siseinformaatorit.

 

Bradley Birkenfeld

 

Loodan, et sellest võetakse õppust ja kasusaamise eesmärgil hakatakse koputama. See hõlbustab rahapesu avastamist, sest valitsusel ei ole eraldi organisatsiooni selleks. Praegu istume nagu tuletõrjujad postil ja ootame, millal tuleb uut infot. Kui see tuleb, siis on see enamasti juba mitme aasta vanune ning kohtul on raske pangaülekannetes osalejaid tuvastada.

 

Helistaja Barbara Californiast:

Mul oli üks sõber, kes kõndis valitsushoonesse ja läbi turvaväravate kõndides hakkas alarm tööle. Valvur ütles talle, et seda tegi sajadollariline rahatäht tema taskus. Tahaksin teada, kas midagi oli selles rahatähes, mis võis sensorid tööle panna?

Olen lugenud, et rahatähtedel kasutatakse magnetilist tinti, et neid oleks raskem läbi tolli smugeldada. Täiesti võimalik, et su sõbra sajadollariline rahatäht aktiveeris detektorid, kuid tavaliselt reageerivad need siis, kui raha on kaasas pakkidena.

 

 

Kuula intervjuud siit (algab 0.10:30).

Robert Mazuri kodulehekülg.

Fotod: greatertalent.com, publicagendaarchives.org, si.wsj.net, bubblews.com, dealbreaker.com, emtedadtraining.com, i.telegraph.co.uk

 

Toimetas Laur Raudsoo

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt