Süüria sõda – kes tõmbab niite ja miks?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. oktoober 2013 kell 14:55



2. septembril andis Rootsi veebiraadiole intervjuu tunnustatud geopoliitika analüütik, strateegilise riski konsultant, kirjanik, professor ja lektor F. William Engdahl. Ta on kirjutanud maailma poliitilistest arengutest üle kolmekümne aasta, töötades nii Ameerikas kui ka Euroopas. Engdahli mitmetahulised raamatud geopoliitikast – rahvusvahelistest suhetest poliitikas, majanduses ja geograafias – on tõlgitud 14 keelde.

 

Millised on sinu arusaamad Süüria sõjast?

Olen jälginud seda väga tähelepanelikult ja suhelnud ka oma sõpradega Damaskuses ja Beirutis. Kõik asitõendid viitavad sellele, et niinimetatud mässulised – Al Qaeda ja teised terroristid Süürias – said keemiarelva saudidelt, et tekitada false flag, mis provotseeriks Obamat kukutama Assadi valitsust. Saudi Araabia koolitab Al Qaedat ning saadab relvi Süüriasse läbi Jordaania ja Türgi, et kukutada Iraani toetav Assadi valitsus, mida ei tolereerita.

 

Kas sellist strateegiat kasutati ka Liibüas paar aastat tagasi?

Samasuguse plaani järgi, kuid mõne modifikatsiooniga. Kui Katar varustas mässulisi, et Gaddafit kukutada, siis nüüd on selleks Saudi Araabia, kus sündis Osama bin Laden. Praegu on Süürias toimuva eesotsas Saudi Araabia luureülem Bandar bin Sultan, kelle pere on tihedalt seotud Bushi perekonnaga. Teda kutsutakse ka Bandar Bushiks – tema on see, kes aitab niite tõmmata.

 

Nii et kõik need valitsuste vahetamised on osa ühest suurest plaanist?

Jah, selle plaani taga on Pentagon, USA välisministeerium, CIA ja NATO. Selle eesmärk on aeglustada Euraasia majandust, kuhu kuuluvad Venemaa, Hiina, Kasahstan, Iraan ja paljud teised riigid. Euraasial on võimalik sel planeedil iseseisvalt ja USA majandusest sõltumatult areneda. Neil on kõik toormaterjalid, vajalik rahvaarv ja oskustega tööjõud ning see on ainus piirkond, mis ohustab USA ülemvõimu.

Hiina on muutunud majandushiiglaseks, Venemaal tuli Putin võimule 1999. aastal – see tekitas olukorra, kus USA pidi tungima Iraaki ja Afganistani. Pärast seda saadi kohe aru, et Ühendriigid tahtid saada selle planeedi impeeriumiks ehk domineerida kõigi ja kõige üle.

 

Lähis-Ida militariseerimine ja naftavarude vallutamine on tähtis osa Euraasia riikide majanduse pidurdamisest, samuti proovitakse pingestada Hiina ja Venemaa omavahelisi suhteid. Majanduse pidurdamiseks relvastavad Pentagon ja CIA džihaadi-islamistide haru, mis on tulnud Saudi Araabiast, lavastades pühasid sõdu, mis tekitavad suurt ebastabiilsust majanduslikult elutähtsates kohtades.

Teiseks oli heroiini tootmine Afganistanis Talibani ajal ÜRO sõnul langenud peaaegu nulli, kuid neli aastat hiljem, kui USA sõjavägi viibis Afganistanis, teatati rekordilisest ja mitmekordsest heroiinitootmise suurenemist. Heroiin liigub Iraani, mis jagab Afganistaniga piir, ja Venemaale, kus noored sõltlased tarbivad seda, halvates majanduslikku ja sotsiaalset arengut.

 

Kuidas süvendatakse islamistide konflikti muu maailmaga?

Selle juured jäävad isegi kaugemasse aega, kui CIA lõi varajastel 1980-ndetel Afganistanis mudžahiidi, et võidelda Venemaa ja Afganistani valitsuse vastu. Nad kasutasid selliseid inimesi nagu Osama bin Laden ja arendasid välja islami äärmuslased tõlkides ümber koraani, mis on niigi üsna ebamäärane ja sageli vastuoluline tekst. Paarisaja aasta jooksul on asjaolud muutunud ja elu on kergemaks läinud – koraani võib lugeda mitmel erineval moel. Joonealuseid märkusi ja tõlgendusi õpetavad fundamentalistlikud džihaadi koolid ja teised erikoolid, mida toetab CIA. See on väga ohtlik vahend usulise vihkamise relvastamisel.

 

 

Miks just Süüria? Kas kontrolli säilitamiseks, Iisraelile turvatunde andmiseks või USA võimu näitamiseks?

Ma näen Süüria konflikti mitmel tasandil. Süüria toetab Iraani valitsust, kuid Iisrael tahab nõrgendada Iraani ühel või teisel moel, ärgitades muu hulgas ka Kongressi võtma vastu erinevaid sanktsioone Iraani majanduse mõjutamiseks. Teiseks, Katar jagab suurimat loodusliku maagaasi leidu Pärsia lahes Iraaniga, mis asub vastasrannikul. 2009. aastal tahtis Katar alustada projekti, proovides saada suurimaks maagaasi eksportijaks Euroopasse ja finantseerida sellega riigi ülesehitust.

Katar võttis ühendust Assadiga Süürias, et vedada gaasijuhe läbi Süüria Türki ja Euroopasse, nõrgendades Venemaa Gazpromi gaasimüüki. Assad keeldus sellest, kuna Venemaa on pikka aega olnud nende liitlane. Märtsis 2011 ehitasid Iraan, Iraak ja Süüria gaasijuhtme Liibanoni, et Euroopa turule ise gaasi müüa ja olla otsene konkurent Katari projektile. Emiir Sheikh Hamad bin Khalifa Al Thani  nimetas seejärel avalikult Assadi riigivaenlaseks ja hakkas toetama Moslemivennaskonda Süürias, et kukutada Assad ja tema valitsus.

 

 

Kas Süüria konflikt võib käivitada Kolmanda maailmasõja?

Täiesti võimalik, sest Lähis-Ida on tihedalt seotud Venemaa ja Hiinaga. Igasugune kaos, mis levib Saudi Araabias ja Lähis-Idas, on potentsiaalne oht järgmise ülemaailmse sõja vallandamiseks.

 

Kuula saadet siit.

 

F. William Engdahli kodulehekülg

Fotod: images.energetika-net.com, freeworldmaps.net, 1.bp.blogspot.com, inserbia.info, i.telegraph.co.uk, independent.co.uk

 

Toimetas Laur Raudsoo

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt