Ühendriikide sõjavägi katsetab isejuhtivate kuulide võimalusi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. mai 2015 kell 19:24



Aprilli lõpus teatasid USA Kaitseministeeriumile uusi tehnoloogiaid välja töötava agentuuri (DARPA) esindajad, et teadlased on välja töötanud isejuhtiva kuuli. Selline kuul suudab ka kogenematu snaipri lastuna tabada liikuvat sihtmärki, korrigeerides oma trajektoori lennu ajal. Kuigi sõjatöösturid leiavad, et tegu on kasuliku leiutisega, mis võib sõdades päästa USA sõdurite elusid, on sõjavastased teisel seisukohal.

 

Isejuhtiv kuul on väljatöötatud EXACTO programmi raames ning see suudab ise arvestada trajektoori mõjutavate asjaoludega nagu sihtmärgi liikumine, tuul ja muud ilmaolud ning muuta suunda keset lendu. Isejuhtiva kuuliga lihtsustatakse snaipritel pikamaalaskude sooritamist, võimaldades sihtmärki tabada ka võhikust täpsuslaskuril. Tehnoloogia abiga suudetakse tabada nii põiklevaid kui kiirendavaid ning mõne allika kohaselt ka nurgataguseid sihtmärke. Kuigi isejuhtiva kuuli tööpõhimõtteid ei ole avalikustatud, arvatakse, et kuulist tulevad selle trajektoori muutmiseks välja väikesed tiivad.

DARPA programmijuht Jerome Dunn ütles, et jäädes truuks DARPA missioonile, on EXACTO demonstreerinud midagi, mida varem oli peetud võimatuks: väikesekaliibrilise kuuli juhtimist sihtmärgini. Ta lisas, et EXACTO võimete mahutamine .50-kaliibrilisesse kuuli on suur läbimurre, avades ukse sarnasele tehnikale kõikvõimaliku suurusega laskemoonale. DARPA veebilehel on väidetud, et EXACTO programmi eesmärk on suurendada snaiprite tõhusust ning vägede turvalisust, võimaldades snaipritel tabada vaenlasi pikemate vahemaade tagant ning kindlustades sõduritele rohkem aega rünnakuks valmistumiseks. Arvestades seda, et EXACTO programmiga seotud laskemoona ning snaiperrelva töötab välja globaalsest sõjatööstusest suurimat kasu teeniv firma Lockheed Martin, võib eeldada, et isejuhtivate kuulide kasutamine muutub peatselt tavaliseks.

DARPA avalikustatud videos näidatakse isejuhtiva kuuli võimeid nii kogenud kui ka kogenematute laskurite käes. Videost võib näha, kuidas kuul parandab oma trajektoori, vaatamata seda segavatele faktoritele.

 

Allikad: The Independent, LiveScience, Vision Times

Foto: blurbworld.com

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt