Sõjavastased meeleolud levivad aina enam ka sõdurite seas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. detsember 2015 kell 10:43Viimasel ajal on lisaks alternatiivmeediale ja tavakodanikele hakanud aina rohkem oma vastumeelsust sõjalistele sekkumistele näitama ka nii Suurbritannia kui ka USA sõjaväelased. Paljud endised sõjaväelased on võtnud südameasjaks levitada infot sõja tegeliku olemuse ja mõttetuse kohta, selgitades, et pommitamisega ei saavutata kunagi rahu. Sõjavastasus on inimeste hulgas taas rohkem levima hakanud pärast Suurbritannia valitsuse otsust korraldada Süürias õhurünnakuid.

 

Eelmisel nädalal korraldas Briti sõjaveterane koondav grupp Veteranid Rahu Nimel (Veterans for Peace UK) Downing Street 10 ees sümboolse protesti kuningliku õhuväe (RAF) kavandatavate õhurünnakute vastu Süürias. Endised sõjaväelased pidasid lühikesi kõnesid, milles nad väljendasid vastumeelsust plaanitava pommitamise ning varem Lähis-Idas läbiviidud operatsioonide vastu ning rõhutasid oma seisukohti, visates neile antud medalid maha.

 

Ettevõtmist juhtis RAF-is teeninud Daniel Denham, kes ütles, et tema medalitel võib näha surnud iraaklaste peegeldusi, Liibüa varemeid ning nende Briti vägede liikmete nägusid, kes on võitluses hukkunud või naasnud puuduvate jäsemete ning muserdatud vaimuga. Tema sõnul ei vaja ta enam selliseid medaleid. Ka teine RAF-is teeninud sõdur Daniel Lenham rõhutas oma kõnes, et lääneriikide invasioonid, okupatsioonid ning rünnakud on põhjustanud vaid hävingut, tappes sadu tuhandeid inimesi ning hävitades terveid ühiskondi.

Sõna võttis ka Lahesõjas teeninud Kirk Sollitt, kes meenutas, et Süüria pommitamisega tapetakse süütuid, haavatavaid ning teadlikke inimesi – tavalisi mehi, naisi ja lapsi ning et külvates veresauna, ei saada kunagi saagiks rahu. Aktsiooni korraldanud Veteranid Rahu Nimel on vabatahtlikest endistest sõjaväelastest koosnev organisatsioon, mis soovib harida noori inimesi “sõja ja sõjaväeteenistuse tõelise olemuse“ teemal, osutades mittevägivaldset vastupanu sõjale ning militarismile ja olles solidaarne teiste samamoodi käitujatega.

 

USA-s on sõja vastu kõnelenud sõduritel külmutatud pangakontod

USA-s on õhuvägede piloodid hakanud sõna võtma Obama administratsiooni droonirünnakute julmuse, ebaeetilisuse ning juhuslikkuse teemadel. Paraku on oma seisukohti väljendanud inimesed langenud ka riigipoolsete repressioonide ohvriteks ning viimased neli droonirünnakute vastu astunud pilooti said endale tiitli “vilepuhujad“, avastades, et valitsus on külmutanud nende pangakontod ning krediitkaardid. Need piloodid Michael Haas, Brandon Bryant, Cian Westmoreland ja Stephen Lewis ütlesid oma avalikus kirjas presidendile, et USA droonirünnakute näol on tegemist valimatu mõrvamisega, millel pole seost islamiterrorismiga võitlemisega ning et need tekitavad just rohkem vihkamist ja terrorismi. Sõjaväelaste sõnul on Obama administratsioon ning selle eellased loonud drooniprogrammi, mis on üks laastavamaid jõude terrorismi toetamisel ja maailma destabiliseerimisel.

Piloodid kirjeldasid drooniprogrammi osana ka lokkavat korruptsiooni ning ametnike ükskõiksust nii Lähis-Ida tsiviilisikute kui ka oma sõjaväelaste elude suhtes, nentides, et kui neil tekkis süstemaatilise süütute inimeste tapmise tagajärjel posttraumaatiline stressihäire (PTSD), otsustas valitsus nad hüljata. Samal ajal väärkasutavad drooniprogrammi tipus olijad oma võimu ja suunavad ebaefektiivselt riigi ressursse ning riigijuhid valetavad avalikult drooniprogrammi kasuteguri kohta. Pilootide sõnul ei suutnud nad enam vaikida ning vaadata maailmas toimuvaid terrorirünnakuid, teades, mil moel USA drooniprogrammi tegelik laastav mõju on nende rünnakute otseseks allikaks. Samas olid nad arvestanud ka sellega, et eelmised tõerääkijad nagu Chelsea Manning, Julian Assange ja Edward Snowden sattusid samuti ühese hukkamõistu alla ning tõenäoliselt ametnikud eiravad nende kirja.

 

Allikad: The Guardian, The Washington Standard

Foto: dearkitty1.wordpress.com

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt