Ülesanne keskkooliõpilastele: kes väärib elu, kes surma?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. oktoober 2013 kell 17:14



Illinoisi osariigis anti St. Josephi keskkooli 14–15-aastastele õpilastele ühiskonnaõpetuse tunnis omapärane ülesanne, mis tekitas nördinud vastukaja ka väljaspool kooli. Ülesande sisuks oli valida, millised surmavalt haiged patsiendid peaksid piiratud tervishoiuvõimaluste olukorras rohkem elu väärima kui teised. Uudis pälvis USA-s rohket tähelepanu erinevates ringkondades, kes seda oma vaadete kohaselt kommenteerima hakkasid.

 

St. Joseph-Ogdeni keskkooliõpilastele antud ülesandes oli nimekiri kümnest väljamõeldud tegelasest, kellest hulgast tuli valida kuus inimest, kes väärisid elu, ülejäänud neli aga sureks.

Ülesande teksti kohaselt vajavad kõik kümme inimest hädasti neerudialüüsi (protseduur, millega raske neeruhaigusega patsientidel puhastatakse verest jääkaineid). Kui nad seda protseduuri ei saa, siis nad surevad. Kohalikul haiglal on piisavalt seadmeid ainult kuue inimese jaoks – see tähendab, et nimekirjas olevaid inimesi tuli hinnata ja otsustada, millised neli on hukule määratud. Nimekirjas on koduperenaine, arst, advokaat, puudega inimene, politseinik, õpetaja, pastor (luteri usu), kolledžiõpilane, endine vang ja prostituut. Iga väljamõeldud tegelase jaoks on antud rass, sugu ja vanus ning palutud järjestada nad numbritega ühest kümneni, alustades sellest, kes kõige suurema tõenäosusega ellu jääks.

Selle ülesande sisu peegeldab olukorda, millesse paljude arvates viib 2010. aastal president Obama poolt allakirjutatud uus tervishoiuseadus, millele anti kiiresti rahvasuus nimi Obamacare. Arvatakse, et varem või hiljem luuakse selle seaduse tõttu n-ö surmanõukogud, mis teevad otsuseid, mis hoiaks tervishoiukulutused madalal.

Kui ajakirjanik Lennie Jarratt kontakteerus kooliga, siis öeldi sealt, et ülesande sisuks oli tuua lastele näide “sotsiaalsete eelarvamuste“ kohta. Koolidirektor Brian Brooks ütles, et õpetaja eesmärk on harida õpilasi selles osas, et sotsiaalsed eelarvamused eksisteerivad ning loodetavasti näevad õpilased pärast sellise ülesande täitmist asju teise nurga alt.

Fox Newsi raadiojaama saatejuht Todd Starnes leidis, et see selgitus ei ole piisavalt vettpidav. “Ei ole oluline, kuidas kool seda selgitada püüab, grupp lapsi pidi otsustama selle üle, kes elab ja kellele antakse surmaotsus. St. Joseph-Ogdeni keskkooli ühiskonnaõpetuse tund näib olevat rohkem nagu värbamiskeskus tervishoiu ja teenuste ministeeriumile (Department of Health and Human Services).

Konservatiive koondavate veebilehtede kommentaariumid on täis mürgiseid kommentaare teemal, kuidas kool püüab lapsi “surmanõukogude“ idee suhtes tundetuks muuta ning seda normaalse ja igapäevase asjana portreteerida. Asja on üles võtnud ka endine presidendikandidaat Sarah Palin. Teised vaidlevad, et tegemist on küsimusega, mille abil õpetada lastele eetikat – ressursside nappis on igapäevane reaalsus, millega hädaabiteenuste planeerijad peavad pidevalt kokku puutuma.

 

 

Allikad: Infowars, Champion News, Fox News

Foto: cargocollective.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt