Eesti plaanib suurendada panust ÜRO rahuvalvesse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. mai 2013 kell 10:27 

Kaitseministeeriumi kantsler Mikk Marran ja ÜRO rahuvalvemissioonide asepeasekretär Hervé Ladsous sõlmisid New Yorgis ühiste kavatsuste kokkuleppe Eesti osalemiseks ÜRO rahuvalvemissioonidel, vahendas BNS.

 

ÜRO peakorteris allkirjastatud kokkuleppega jagab Eesti ÜRO-le regulaarselt teavet sõjalistest vaatlejatest ja staabiohvitseridest, kes on valmis teenima rahuvalvemissioonidel aastatel 2013 kuni 2016.

Kaitseministeeriumi kantsleri Mikk Marrani sõnul tahab Eesti olla ÜRO-s aktiivsem liige. ”Seoses Afganistani missiooni lõppemisega järgmisel aastal on lääneriikide huvi ÜRO missioonide vastu kasvanud. Ka Eesti otsib võimalusi, kuidas rahvusvahelisse julgeolekusse panustamist Afganistani järel jätkata ja rahuvalvemissioonid annavad selleks hea võimaluse.“

Kantsler ütles, et Eesti suurendab panust rahuvalvemissioonidel järk-järgult. „2016. aastal osaleb plaani järgi kolmel missioonil viis eestlast,“ sõnas Marran.

Reedel sõlmitud kokkuleppega liitub Eestil ÜRO operatsioonide andmebaasiga UN Force Link, mis annab operatiivse ülevaate missioonivalmidusega üksustest ja varustusest. Andmebaasi alusel teeb ÜRO suunatud pakkumisi rahuvalvemissioonidega liitumiseks.

Praegu osaleb üks Eesti kaitseväelane ÜRO vaatlusmissioonil UNTSO Lähis-Idas ja käivad läbirääkimised veel kahe kaitseväelase saatmiseks missioonile aasta lõpus. UNTSO on Eestile kõige pikema osalusega missioon – kaitseväe sõjalised vaatlejad osalevad missioonil Lähis-Ida piirkonnas 1997. aastast.

Samuti on plaanis kahe kaitseväelase saatmine aprilli lõpus loodud ÜRO rahuvalvemissioonile Malis.

 

Allikas: BNS

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt