Ühendriikide seadusandjad külastavad luureskandaali asjus Euroopat

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. november 2013 kell 17:56USA seadusandjad saabuvad tuleval nädalal Euroopasse “hea tahte missioonile”, et parandada Ühendriikide luureskandaali läbi kannatada saanud suhteid, vahendab BNS.

 

Demokraatide senaator Chris Murphy ning kaks esindajatekoja liiget külastavad esmaspäeval Berliini ja teisipäeval Brüsselit, kus arutavad nii transatlantilise koostöö küsimusi kui ka Ühendriikide riikliku julgeolekuameti (NSA) luuretegevuse mureküsimust.

Berliinis peaks delegatsioon kohtuma Saksa välisministri Guido Westerwellega ning seejärel ka bundestagi liikmetega. Ajakirja Der Spiegel teatel on nii väidetavalt USA nuhkimise ohvriks langenud kantsler Angela Merkel kui ka Saksa president Joachim Gauck ameeriklastega kohtumisest keeldunud. Senaator Chris Murphy on Spiegeli väiteid aga eitanud, öeldes AFP-le, et visiidi sisuks on suuremalt jaolt parlamentidevaheline infovahetus. “Meie peamiseks eesmärgiks on minna ja vestelda bundestagi ja Euroopa Parlamendi liikmetega,” sõnas Murphy.

Senaatori sõnul annab visiit võimaluse öelda eurooplastele ning eriti just sakslastele, et “paljud nende tõstatatud probleemid ei ole võõrad ka Ühendriikide kongressi liikmetele”. “Meil leiab [Ühendriikides] aset diskussioon USA luureteenistuste sekkumise üle Ameerika kodanike ellu ja on asjakohane, et me räägiksime ka sellest, kuidas see mõjutab eurooplasi,” lisas Murphy, kelle sõnul delegatsiooni “peamiseks lootuseks taastada head tahet, mida möödunud nädalate jooksul on ilmselgelt kaotatud”.

18. novembril kohtusid luureskandaali asjus Euroopa Komisjoni infoühiskonna ja meedia volinik Viviane Reding ning USA justiitsminister Eric Holder, kirjutab EUbusiness. Redingi sõnul tunnistas Holder kohtumisel esimest korda, et skandaal võib olla Ühendriikide ja tema Euroopa liitlaste suhteid kahjustanud. Holder lubas ka kindlaid käike olukorra parandamiseks ning Redingi arvates peaksid läbirääkimised andmekaiste osas lõppema 2014. aasta alguses.

 

Allikad ja lisalugemist: BNS, Washington ExaminerDeutsche Welle, EUbusiness

Foto: rapgenius.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt