NSA on ületanud oma volitusi tuhandeid kordi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. august 2013 kell 14:19 

USA riiklik julgeolekuagentuur (NSA) on alates asutuse võimu laiendamisest 2008. aastal tuhandeid kordi rikkunud nii andmekaitseseadusi kui tegutsenud väljaspool oma volituspiire, kirjutas ajaleht Washington Post neljapäeval.

 

Washington Posti veebilehel avaldatud artiklis kirjeldatud väidetavad rikkumised ilmnesid USA luuresaladuste lekitaja Edward Snowdeni edastatud siseauditimaterjalide ja teiste saladokumentide analüüsi käigus.

Ühest ajalehe tsiteeritud dokumendist nähtub näiteks, et NSA töötajatel oli käsk muuta justiitsministeeriumile ja riikliku luureülema büroole (DNI) esitatavaid raporteid, asendades neis detailid üldsõnaliste kirjeldustega.

Lisaks on NSA teadaolevalt ühel juhul varjanud Ühendriikide kodanike ettekavatsemata jälgimist. Juhtum leidis aset 2008. aastal, mil programmeerimisvea tõttu asendati Egiptuse suunakood (20) Washingtoni koodiga (202) ning selle tagajärjel seirati “suurt hulka” USA pealinnast pärinevaid telefonikõnesid. Tehtud veast NSA eksitustega tegelevat osakonda ei teavitatud, kirjutas leht.

Ajalehe teatel loendati 2012. aasta mais tehtud NSA siseauditi dokumentides üles 2776 juhtumit, mil agentuur oli viimase 12 kuu jooksul tegelenud “seadusliku kaitse alla kuuluva teabevahetuse volitamata kogumise, säilitamise, käitlemise või levitamisega”.

Suurem osa juhtumitest ei olnud tahtlikud ning paljud neist olid seotud mittenõuetekohase tegevuse või standardprotseduuride rikkumisega.

“Me oleme inimestest koosnev agentuur, mis tegutseb keerukas keskkonnas, kus valitsevad mitmed erinevad reguleerimismehhanismid, nii et vahel juhtub, et satume “valele poole piiri”,” kommenteeris ajalehe andmeid anonüümseks jääda soovinud kõrge NSA ametnik.

 

 

Allikad: BNS, Washington Post

Pilt: NSA

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt