USA uus tervishoiuseadus annab ohjad bürokraatide kätesse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. jaanuar 2014 kell 13:39



President Obama toetusel jõustunud uues tervishoiuseaduses on suur hulk vigu, millest paljud on saanud laialdast kajastust, kuid üsna vähe on räägitud punktist, mis võtaks arstidelt võimaluse langetada raviotsuseid patsiendist lähtuvalt.

 

Alates aastas 2015 on meditsiinilise taustata bürokraatidel õigus ette kirjutada, kuidas USA-s arstid patsiente ravima peavad. Uue tervishoiuseaduse alusel, mida on rahvasuus hakatud nimetama Obamacare’iks, on USA tervishoiuministeeriumil (United States Department of Health and Human Services) ja selle meditsiinilise taustata juhil Kathleen Sebeliusel laialdane autoriteet dikteerida, kuidas arstid oma tööd teevad, millised raviprotseduurid on patsientidele kättesaadavad ja ka seda, kas arstidel on üldse lubatud protseduure läbi viia.

 

Seaduse paragrahv 1311(h)(1) määrab:

“Alates 1. jaanuarist 2015: kvalifitseeritud terviseplaani järgi võib sõlmida lepingu /…/ terviseteenuse osutajaga ainult sel juhul, kui teenusepakkuja kehtestab mehhanismid parandada terviseteenuse kvaliteeti sel moel, nagu tervishoiuministeeriumi sekretariaadi regulatsioonid seda ette näevad.“

Teisisõnu, kindlustusfirmadel keelatakse teha äri arstidega, kes ei järgi tervishoiuministeeriumi seatud regulatsioone, ning sellel, mida need regulatsioonid hõlmata võivad, ei ole piire.

Arstiharidusega kongressi liige Phil Gingrey kommenteeris: “Kui tervishoiuministeeriumi sekretariaat otsustab president Obama tervishoiuseaduse kohaselt, et mammogrammide tegemine alla 50 aasta vanustele naistele läheb vastuollu teenuse standardiga, siis peab teenuse pakkuja selle reeglile alluma, olenemata tema oma seisukohast.“ Seaduse mittejärgimine annaks sekretariaadile õiguse vastav meditsiiniasutus sulgeda. “Sekretariaadile antud võim on nii laialdane, et see võib sõna otseses mõttes dikteerida, kuidas kõik riigi arstid enda tööd teevad,“ lisas Gingrey.

Presidendi üks peamisi nõuandjaid tervishoiuseaduse kirjutamisel, dr Ezekiel Emanuel on vihjanud, et arstid võtavad oma Hippokratese vannet liiga tõsiselt, püüdes teha mida iganes patsiendi heaks, pööramata tähelepanu ravi kulukusele. Tema arvates ei ole kulude kokkuhoid võimalik seni, kuni patsientide ravi üle otsustavad arstid.

See seadus ähvardab halvendada ka meditsiiniteenuste kättesaadavust ning suurendada arstide puudust, kuna paljud arstid võivad nende põhimõtetega vastuollu mineva seaduse tõttu töölt lahkuda. Patsientide ooteajad ja järjekorrad pikenevad ning vahel võib see aeg olla pikem, kui patsiendid endale lubada saavad.

 

 

Allikad: Infowars, Atlanta Business Chronicle, New York Post

Foto: snooperreport.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt