Kuhu kadus komeet Ison?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. detsember 2013 kell 17:30



Komeet ISON hoidis möödunud nädalal astronoomiahuvilisi ärevuses. See jõudis 28. novembri öösel Päikesest vaid 1 200 000 kilomeetri kaugusele ja paljud astronoomid ennustasid, et komeedi tuum killustub ja aurustub, kirjutab TÜ teadusuudiste portaal Novaator.

 

Komeet ei ilmunudki mitu tundi pärast Päikesele lähenemist teleskoopide vaatevälja, kuid ootamatult püüdis päikeseobservatoorium SOHO pildile komeedi saba. Alguseks peeti seda vaid komeedist alles jäänud tolmuks, kuid see muutus üha eredamaks ja tekkis lootus, et ka osa Isoni tuumast võib alles olla.

Praegu on komeet teleskoobifotodel väga tuhm. Viimased pildid viitavad, et suur osa komeedi tuumast lagunes kuumuses, kuid mingi osa võib olla säilinud.

Selgus saabub ilmselt paari nädala pärast, sest detsembri keskel peaks komeet jõudma Päikesest piisavalt kaugele ning siis asub seda jälgima kosmoseteleskoop Hubble. Isonii kiiratud valguse uurimine peaks näitama, kas fotodele püütu on ainult tolmu- ja gaasipilv või säilinud ka tahkeid osi. Praegu Hubble komeeti vaadelda ei saa, sest Päikese ere valgus võib optilisi seadmeid rikkuda.

 

Vaata ka NASA videot Isoni Päikesest möödumisest:

 

Allikad: Novaator, NASA

Foto: NASA

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt