Läti kuumad uudised 4.–17. veebruar

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. veebruar 2013 kell 15:55läti

Lätis ei saanud omavalitsused peaministriga eelarverahade suhtes kaubale

Lätis on omavalitsuste katusorganisatsioon teinud valitsusele ettepaneku, et 2014–2016 eelarvevahendite osas tuleks riigil ja omavalitsustel läbi rääkida käesoleva aasta sügise asemel nüüd ehk kevadel. Omavalitsuste uuendusliku ettepaneku taga on mure, et sügisel on riik omavalitsuste vajadusi käsitlema hakates vahendid n-ö oma vajaduste katmiseks juba paika pannud, jättes omavalitsustele vaid piiratud jäägi. Peaminister Valdis Dombrovskis lükkas aga ettepaneku tagasi, väites, et eelarvet peab käsitlema tervikuna ja korraga, lähtudes suurest pildist. Link.

 

 

Seim võitleb nn legaalse narkootikumiga

Seim võttis vastu seaduse, mis keelab Lätis muu hulgas ka nn legaalsete mõnuainete ehk teatud taimesegude müügi. Uue seadusega kaasnevalt vahetub välja keelatud ainete nimetusepõhine nimekiri, kuna tootjad ja tarnijad hakkasid oma toodete nimetusi jooksvalt uuendama, jättes tihti koostise samaks. Selle asemel hakkab kehtima keemilisel koostisel põhinev loetelu. Link.

 

 

Lätil soovitatakse loobuda baby-box’idest

ÜRO soovitab Lätil koos muude sellist lahendust rakendavate riikidega loobuda baby-box’idest ehk kastidest, mida kasutatakse haiglate juures selleks, et sinna saaks jätta soovimatuid vastsündinuid. Kokku on nii „ära antud“ seni 22 vastsündinut ja lätlastel on nüüd päevakorras küsimus, kas ÜRO soovitus tähendab siis „prügikastisünnituste“ eelistamist. Asjakohases süsteemis liigub sel viisil äraantud vastsündinu kohe edasi juba üsna pikas järjekorras ootavasse perre, kui lapse tervis seda võimaldab. Lätis baby-box’ide käivitajate argumendiks on fakt, et kui näiteks ainuüksi 2006. aastal leiti Lätis üheksa surnud vastsündinut, siis alates aastast 2009 ehk kastide kasutuselevõtmisest peale on neid leitud ainult neli. Link.

 

 

Vene raha voolab Lätist välja?

Kuna Putin keelas karmide trahvidega ähvardades Venemaa ametnikel omada välismaal pangakontosid, siis on Lätis hakatud küsima, kas see võib tähendada Venemaalt seni Lätti voolanud raha mujalesuunamist. Peaaegu pool Läti pankade kontodel olevast rahast kuulub mitteresidentidele ja lõviosa sellest 5 miljardist latist kuulub Venemaa kodanikele. Samas on Läti pangandustegelased rahustanud murelikke, et sellised vahendid ei tule Lätti ehk Lätis olevatele Venemaa kodanike kontodele otse, vaid kas Venemaa enda pankade või off-shore’ide kaudu ning niikuinii on ka seni Venemaa kodanikega seotud kontodele raha liikumise taga keerulised skeemid. Nende skeemidega on välditud ka praeguse keeluga taotletud Venemaa kodanike väljaspool Venemaad oleva raha olemasolu ja kuuluvuse ilmsikstulekut Venemaal. Link.

 

 

Toimetas Ain Hinsberg

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt