Vaid 35% lätlasi on eurole ülemineku poolt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. veebruar 2013 kell 9:15Läti valmistub eurorahale üleminekuks – kõrvuti mündikavandite valmimisega on paisumas ka diskussioon euroalaga liitumise poolt ja vastu, vahendab ERR.

 

Eelmisel neljapäeval sai eurole ülemineku tehnilist poolt reguleeriv seadus seimis napi 52 poolthäälega vastu võetud, vastu oli 40 saadikut ja kaks jäid erapooletuks. Roheliste hulka kuuluv seimi liige Iveta Krigule üritas aga hakata allkirju koguma, et president seaduse parlamenti tagasi saadaks. Vene Koosmeele Keskus, kes muidu on eurole ülemineku vastu, teatas aga, et nemad eurot blokeerima ei hakka.

 

“Viimase aastaga on euro toetajate hulk vähenenud. Selles pole midagi üllatavat, vaadates, mis euroalas viimasel ajal on toimunud – kriis, kriis ja veelkord kriis. See on ühiskonna arvamust mõjutanud. Omalt poolt plaanime läbi viia teavituskampaania, mille käigus selgitame, mida Läti majandus eurotsooniga liitudes võidaks. Näeme, et plusse on palju rohkem kui miinuseid, kui Lätis oleks käibel euro. Loodame, et selle kampaania tulemusel euro toetajate hulk kasvab,” ütles Läti peaminister Valdis Dombrovskis.

 

Euro reklaamikampaaniat aga pidurdab teiste riikide, sealhulgas Eesti suur hinnatõus. Keeruline on lätlastele selgitada, et näiteks kõrge elektri- või toiduhind Eestis pole euroga seotud, kui inimesed ütlevad tänavaintervjuudes, et suur hinnatõus on toimunud just euro ajal.

“Kolmandik Läti elanikke toetab eurole üleminekut ja umbes kaks kolmandikku on vastu,” selgitas sotsioloog, TNS Latvija suurklientide direktor Ilva Pudule. Need, kes eurot toetavad, ja need, kes on vastu, on küsitluste põhjal täpselt teada. Euro vastu on vanemad ja vähese haridusega inimesed.

“Eurot toetavad rohkem “valgekraed” – haritud inimesed, kontoritöötajad, tudengid, ettevõtete omanikud ja juhid. Euro kõige suuremad fännid Lätis on kuni 24aastased noored,” märkis Pudule.

 

Kuid arvestada tuleb ka suure venekeelse elanikkonna (40% rahvastikust) ja vene poliitikutega Lätis, kes seni on olnud pigem euro vastu.

“Tuleb rohkem selgitustööd teha vene keelt kõnelevale auditooriumile, mis moodustab Lätis kuni 40 protsenti elanikkonnast. Lätlastega võrreldes toetavad Läti venelased eurot palju vähem,” märkis Pudule.

‘”Lätis on see eripära, et lätlased jälgivad nii lätikeelset meediat kui vaatavad samal ajal ka vene kanaleid. Kuid venelased saavad teavet ainult Venemaa meediakanaleist, kus eurole üleminekust Lätis räägitakse väga-väga vähe,” selgitas sotsioloog.

 

Bloombergi vahendab, et lätlaste negatiivsust euro suhtes on suurendanud ka hiljutine Briti peaminister David Cameroni avaldus, et Euroopa Liidu liikmelisuse peaks panema rahvahääletusele.

“Kui Euroopa Liit kokku kukub, oleks sellest lihtsam toibuda ilma eurota,” arvab talunik Juris Lusis, keda küsitleti 31. jaanuaril Riias toimunud eurovastase protesti ajal.

 

Allikas: ERR, Bloomberg

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt