Soome kuumad uudised 18. veebruar – 3. märts

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. märts 2013 kell 15:29 

Soomes tipp-poliitikud nokkapidi koos rassismi pärast

Soomes on kaitseminister Carl Haglund (Soome Rootsi Rahvapartei esimees) võtnud ette opositsiooniliidri Timo Soini avalikult ja rahvusvahelises meedias esitatud seisukohad, mis erinevalt Soini enda arvamusest tunduvad rassismi kui nähtuse tähenduse ja tähtsuse eitamisena.

Kahe tipp-poliitiku titanomahhia on seni toimunud Soome meedia vahendusel, kuid Soini on esitanud teda ja tema parteid rassismis süüdistavale kaitseministrile ka väljakutse avalikuks väitluseks, mida Haglund seni vastu ei ole võtnud, väites, et tegemist on Soini demagoogiaga. Link.

 

Kuidas peaminister Katainenist sai Käteinen

Soome peaminister Jyrki Katainen on põhjustanud ühiskonnas pahameeletormi. Nimelt tellis valitsus vastavat pakkumist korraldamata filosoof Pekka Himanenilt 700 000 euro eest raporti, mis peaks sisaldama retsepte Soome edasise arengu edukaks suunamiseks ja nüüd on selgunud, et selle otsetellimuse peamine läbisuruja oli Katainen ise. Link.

 

Soome meedia kolib netti üle

Soome meediaturg on kiiresti netistumas, sest ajakirjanduse lugejad eelistavad paberkandjatele digiväljaandeid. Ajalehed ja ajakirjad ning meediakontsernid ongi nüüd asunud oma väljaandeid paaniliselt paberilt digiruumi ümber kolima.

15 suurema tasulise paberajalehe ja -kirja tellijad ja lugejad, muutus 2011–2012, lugejate vähenemine (suurenemine) protsentides:

HS Kuukausiliite -42%; Aku Ankka -42%; Helsingin Sanomat   -46%; Helsingin Sanomat Nyt -64%; ET-lehti -19%; 7 päivää -96%; Ilta-Sanomat -74%; Tekniikan Maailma -47%; Iltalehti -52%; Kodin Kuvalehti -40%; Hyvä Terveys +77%; Apu   -55%; Seura -67%; Valitut Palat -72%; Me Naiset -2%

 

Allikas: Kansallinen Mediatutkimus 2012

 

Päevakorras on pealinnapiirkonna halduslik ümberjaotus

Kui praegu on Soome pealinnapiirkonnas 14 omavalitsust, siis koos mõne naaberomavalitsusega on hakatud toimuva regionaalreformi raames välja pakkuma lahendusi pealinnapiirkonna halduslikuks ümberjaotamiseks. Praeguse seisuga on töörühma eelisvariandis neli uut linna, teine lahendus oleks jätta ainult kaks suurlinna.

Otsused peaksid olema tehtud suveks. Link.

 

Nokia langeb Euroopa aktsiaindeksist, kuid Elop kuulutab Windows Phone’i helget tulevikku

Nokia aktsia ei kuulu alates 18. märtsist Euro Stoxx 50 aktsiaindeksi hulka, kus ettevõte on olnud 1998. aasta veebruarist saadik. Selle uudise peale on hakatud Nokia aktsiat müüma, mis omakorda võib viia aktsiakursi langusse.

Samal ajal kuulutab Nokia tegevjuht Stephen Elop, et Microsoftiga liitumine oli õige tegu, sest tema hinnangul kasvab Windows Phone’i osakaal nutitelefoniturul veel sedavõrd oluliselt, et sellest võib saada maailma suurim süsteem omataoliste seas.

Nokias võetud suund aga tekitab kahetisi arvamusi: Elopi sõnul on peasiht arenevatel turgudel, mille tarvis Nokia on välja arendanud odavamaid mudeleid, ent samas on Lumia 920-st saanud nutitelefonide tipp, mis näiteks Engadgeti lugejahääletuses edestas väga suurelt kõiki eelmise aasta konkurente. Link 1, link 2, link 3.

 

Toimetas Ain HinsbergKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt