Ajatu: Phoenixi tuled – 10 000 tunnistajaga UFO-juhtum

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. aprill 2015 kell 19:48phoenixlights

Väga paljud UFO-juhtumid on siiani jäänud mõistatuseks. Tänane “Ajatu” ilmus esimest korda 28. märtsil 2014.

1997. aasta 13. märtsi õhtul ilmus Arizona taevasse hiiglaslik V-kujuline tume objekt, mille kujust sai aimu selle küljes olevate tulede järgi ja mida hakati tagantjärele nimetama Phoenixi tulede juhtumiks. Fenomeni nägi ligi 10 000 inimest ja selle tunnistajateks olid teiste hulgas piloodid, lennujuhid ja sõjaväelased, ent USA valitsus eitas oma seotust Phoenixi tuledega, andmata selle kohta mingit infot.

 

Helendavad oranžid kerad

1995. aastal nägid Lynne D. Kitei (raamatu “The Phoenix Lights. A Sceptik`s Dicovery That We Are Not Alone“ autor) ja tema abikaasa kolme ereoranži valguskera, mis hõljusid kolmnurkses asetuses nende kodu lähedal umbes 90 meetri kaugusel majast. Ovaalse kujuga kerad olid umbes 1,5 meetrit laiad ja see valgus, mis neist kiirgas, ei paistnud objektidest väljapoole ning oli täiesti erinev tänavavalgustusest või lennuki/helikopteri tuledest, meenutades pigem helendavat gaasikera. Veidi aja pärast hakkas ülemine kolmest valguskerast aeglastelt tuhmuma ja kui Kitei fotoaparaadiga rõdule jõudis ja alumisest kahest pilti tegi, pani ta tähele täielikku vaikust, kirjeldades seda aja peatumise tundena, kus samas aimus kellegi kohalolekut.

Järgmise kahe aasta jooksul ei toimunud midagi, mida oleks võinud seostada 1995. aasta sündmusega, kuid 22. jaanuaril 1997 nägi Kitei taas kolme valguskera horisondi kohal. Tal õnnestus neid filmida 18 sekundit, enne kui kaamera aku tühjaks sai. Järgmisel päeval ilmusid kolm kera taas sama koha peale ja hetkel, kui need haihtuma hakkasid, ilmus nende kohale veel kuus ühes reas olevat valguskera.

Kitei võttis ühendust Arizona osariigi valitsusega ja küsis, millega oli tegu. Sealt soovitati tal ühendust võtta USA õhujõududega, kuna sõjavägi teeb tihti lennukatsetusi, millest üldsust ei teavitata. Kiteile öeldi, et USA õhuväel ei olnud nende tuledega mitte mingit pistmist. Järgmise kõne tegi ta lennujaama, mille lähedal tuled ilmusid – selgus, et lennujuhid olid näinud samu tulesid, kuigi radaril ei olnud neist märkigi.

 

10 000 tunnistajat

13. märtsil 1997 olid aga ligi 10 000 Arizona osariigi elanikku kummalise fenomeni tunnistajaks. Põhjus, miks sellel nähtusel oli nii palju tunnistajaid, oli Hale’i-Boppi komeet, mida paljud tol vaiksel selgel õhtul vaatama sättisid. Selle õhtu naelaks kujunes aga hoopis tundmatu lendav objekt, mis liikus aeglaselt üle Arizona kõige tihedamalt asustatud ala. Tuhanded inimesed teatasid kummalistest tuledest osariigi taevas, kirjeldades V-kujulist tumedat objekti, mille põhja all oli viis valgusallikat. Valgussõõrid olid täiesti ümmargused ja üksteisest ühekaugusel. Kõik tunnistajad kirjeldasid tulesid mitte kiirgavatena, vaid pigem suurte valguspallidena, märkides, et hiigelsuur tume tuledega objekt liikus väga madalal täiesti vaikselt, sujuvalt ja otsekui aegluubis.

 

Ignoreerimine ja naeruvääristamine

Phoenixi linnavalitsuse liige Frances Barwood esitas linnavalitsuse koosolekul küsimuse salapärase nähtuse kohta, ent ei saanud sellele mingit vastust. Tema küsimust ignoreeriti ja talle öeldi hiljem, et ta poleks pidanud seda esitama, sest keegi ei taha selle teemaga tegeleda. Barwood oli hämmeldunud, sest nähtusel oli olnud 10 000 tunnistajat ning see lendas USA õhuruumis lennujaamade kohal. Tema meelest oli tegu julgeolekuküsimusega ja kuigi teda meedias naeruvääristati, jätkas ta omal käel asja uurimist. Järgmise kahe kuu jooksul rääkis ta isiklikult 700 tunnistajaga, kes kõik peale ühe rääkisid sama juttu. Avalikkuse ette jõudis aga ainult see üks seisukoht, mis väitis, et tegu oli lennukitega.

Arizona kuberner teatas pressikonverentsil, et ta on viimaks teada saanud, millega oli 13. märtsil tegu ja esitles ajakirjanikele oma meeskonnaliiget, kes oli riietatud tulnukaks. See etendus oli tunnistajatele solvav. Tekkis küsimus, kuidas saab kõrgel kohal olev rahvasaadik visata sellist nalja oma osariigi 10 000 inimese üle.

 

Ametlik seletus

Viis kuud hiljem teatati ametlikest allikatest, et Phoenixi tuled olid õhuturbe signaalraketid. Selle väite aga lükkas ümber igapäevaselt signaalrakettidega tegelev Luke’i sõjaväebaasi töötaja, kes oli isiklikult fenomeni tunnistajaks ja filmis seda 20 minutit. Ta kinnitas, et need ei saanud olla valgusraketid. Kui valgusraketid lastakse lennukilt allapoole, muutub nende kiirus ja asukoht üksteise suhtes. Phoenixi tuled püsisid aga muutumatult kindlatel vahekaugustel pikka aega.

 

Mitte esimest korda

Sarnasest fenomenist on raporteid mujaltki maailmast. Oranže valguskerasid kolmnurkses asetuses on nähtud ja filmitud näiteks Belgias ja Venemaal. Mehhiko sõjavägi teatas aastal 2004 keradest, mida nähti lennukite lähedal lendamas. Nähtust on registreeritud ka II maailmasõja ajast. Läbi ajaloo on tulnud teateid kummalistest objektidest taevas. Neid on nimetatud tulnukateks, valgusolenditeks, jumala näoks jne. Nii iidsetes kultuurides kui ka 17.–18. sajandi Euroopa kunstnike töödel on kujutatud Phoenixi tulede sarnaseid objekte. Indiaanlased näevad neid väidetavalt kogu aeg. UFO-de uurijad arvavad, et piirkond Estrella Mountaini ja South Mountaini vahelisel alal Arizonases tundub olevat mingisugune portaal. Indiaanlased ütlevad, et see on koht, kus nende vennad tulevad ja lähevad, nimetades valguskerasid taeva tuledeks.

 

Tähelepanuväärne sündmus

Jim Diletosso, kes uuris tulesid ja võrdles neid kõikide teiste tuledede omadustega, ei leidnud andmebaasist sarnast nähtust. Koos teiste spetsialistitega töötas ta läbi suure hulga materjali, et luua animatsioon Phoenixi tuledest. Phoenixi tulede fenomen lõi laineid kogu maailmas ja paljud uurijad peavad seda seni kõige tähelepanuväärsemaks UFO-nähtuseks läbi aegade.

Praegusel ajal on olemas salvestamisvõimalus peaaegu igal inimesel ja internetist leiab sel teemal tohutult infot. Phoenixi tuledele ei leidu tänapäevani adekvaatset seletust, aga inimesed, kes olid selle nähtuse tunnistajaks, said kogemuse, mis ärgitas neid otsima vastuseid avatud meelega. Paranormaalsed kogemused on samuti meie reaalsuse osad ja kuigi me ei viibi alati samal lainel, võiks võimalus maavälise elu olemasolust panna inimesi muutma oma jäiku tõekspidamisi ning suhtumist üksteisesse ja meie planeeti.

 

Vaata ka filmi:

 

 

Allikad: The Phoenix Lights documentaryPhoenix Lightsi koduleht

Ühte skeptilist vaatenurka saad lugeda siit

Foto: whofortedblog.com

 

Toimetas Tuuli Kotka

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt