Snowdeni viimane paljastus: NSA jagab Iisraeliga ameeriklaste andmeid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. september 2013 kell 18:50USA riiklik julgeolekuamet (NSA) jagab jälgimise teel kogutud infot Iisraeli luurega ilma, et ta kõrvaldaks eelnevalt üleantavatest andmetest Ühendriikide kodanikke puudutavat infot, vahendas BNS  eile The Guardianis ilmunud uudist.

 

The Guardian kirjutas USA luuresaladused lekitanud Edward Snowdenilt saadud dokumendile tuginedes, et luureinfo edastamine on korraldatud vastavalt Ühendriikide ja Iisraeli vahelisele memorandumile, mis lubab NSA-l Iisraeli signaalluureüksusele (ISNU) edastada signaalluureandmeid ehk telefonikõnesid, fakse ja teistsuguseid jälgimise teel saadud andmeid.

Memorandumi kohaselt ei filtreeri NSA eelnevalt infot USA kodanike kohta. “NSA saadab ISNU-le regulaarselt minimeeritud ja minimeerimata töötlemata luureandmeid,” seisis memos.

Ühendriikide president Barack Obama on kinnitanud, et NSA jälgimisprogrammid on allutatud rangetele reeglitele, mis austavad ameeriklaste privaatsusõigusi. Luureametnike sõnul kaitseb NSA inimeste privaatsust nn minimiseerimisprotsessi kaudu, piirates ameti analüütikute kätte läbivaatamiseks antavate andmete hulka. Ent viieleheküljeline Snowdeni lekitatud dokument viitab siiski toorel kujul andmete Iisraeli luurele edastamisele.

NSA ei salanud dokumendi olemasolu, kuid kinnitas, et amet lähtub luureandmete jagamisel alati isikute privaatsusõiguste kaitsmisest. “Ma ei kavatse kommenteerida teatud luureinfo jagamise leppeid ega volitusi, millele tuginedes niisugust informatsiooni kogutakse,” teatas NSA oma avalduses.

Julgeolekuamet rõhutas, et see ei kasuta luureinfo jagamise leppeid USA õiguslikest piirangutest kõrvale hiilimiseks ega privaatsusõiguste rikkumiseks. “Iga Ühendriikide kodaniku puudutav info, mille NSA omandab jälgimisprogrammide kaudu, leiab käsitlemist vastavalt protseduuridele, mis on välja töötatud privaatsusõiguste kaitsmiseks,” öeldi NSA-st.

Memorandumis toonitatakse korduvalt ameeriklaste privaatsusõiguste kaitsmist ja asjaolu, et Iisraeli luureteenistused on kohustatud neid õigusi austama. Ühendriikide seaduste kohaselt tohib NSA ameeriklaste järele nuhkida üksnes siis, kui nad on ühenduses terrorismis kahtlustava isikuga või mõne välisriikide luureteenistuse sihtmärgiga. Hiljutistest Snowdeni lekitatud dokumentidest on siiski ilmnenud, et NSA on korduvalt ameeriklaste privaatsusõigusi rikkunud.

Hetkel pole selge, kas USA salajane luurekohus on heaks kiitnud luureinfo jagamise leppe Iisraeliga.

Memorandumis on kirjas, et juudiriigil on lubatud ameeriklasi puudutavat infot säilitada kuni aastaks, kuid Iisraeli kohustatakse Ühendriikide valitsusametnikke käsitlevat infot viivitamatult hävitama.

 

Allikad: BNS, The Guardian

Foto: thiscover.wordpress.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt