Diana mõrvast rääkinud eriüksuslane on põhjaliku uurimise all

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. oktoober 2013 kell 20:59



Sõdur N-iks kutsutav endine sõjaväelane, kes väidetavalt oma naisele tunnistas, et Briti eriüksus SAS (Special Air Service ) mõrvas printsess Diana, on nüüd endale tõmmanud politsei tõsise tähelepanu. Ka 2011. aastal oli endisel eriüksuslasel võimudega erimeelsusi, kui tema majast leiti läbiotsimise käigus ebaseaduslikke relvi ja laskemoona, kuid nüüd on probleemiks tema arvuti sisu. Nimelt leiti arvutist umbes 90 fotot SAS-i missioonidest ning selgus ka, et Sõdur N oli oma naisele saatnud missioonidel olles e-kirju, kus paljastas rangelt salajasi üksikasju.

 

Politsei hakkas Sõdur N-i vastu huvi tundma pärast seda, kui sõduri endine naine kinnitas, et mees olevat talle rääkinud, et just nende üksus oli praeguse troonipärija ema surma taga. Sõdur N proovis politseid ka vältida, sõites Suurbritanniast Lähis-Idasse, kuid pöördus hiljem siiski kodumaale tagasi tunnistusi andma, sest tema perekond oli ikka veel seal. Ilmselt võttis politsei asja põhjalikult ette, ning läbi otsiti ka mehe arvuti.

Sõdur N-i ootab nüüd ees Suurbritannia kaitseministreeriumi uurimine, sest mees salvestas salajasi SAS-i taktikalisi dokumente, teisi sõdureid identifitseerida võimaldavaid videoid ja fotosid Afganistanis toimunud operatsioonidest. Tollasele abikaasale saadetud kirjad paljastasid aga SAS-i üksuste asukohti, operatsioonide kellaaegu ning taktikaid. Kuna selline info võib valedesse kätesse sattudes sõjaväelaste elud ohtu seada, on selle jagamine väga karmilt keelatud ning varem on SAS väljendanud korduvalt uhkust laitmatu saladuste pidamise võime üle.

Sõdur N-i arvutist leitud piltide seas oli aga üks, mille avalikuks tulek suurendas veelgi kahtlusi, et jutt SAS-i seotusest Diana surmaga võib tõsiseltvõetav olla. Nimelt oli ühel fotol oli SAS-i snaiper, kes lamas Walesis asuval sillal, osutas oma relvaga kaherealise maantee poole ning vaatas läbi sihiku, justkui valmistuks tuld avama. Arvatakse, et fotol olnud sõjaväelased osalesid terrorismivastases treeningharjutuses, kus harjutati taktikat, mida kasutatakse, et peatada kiirelt sõitvaid autosid, mida juhivad enesetaputerroristid. See võib olla muidugi ka kokkusattumus, aga ka Diana auto sattus õnnetusse just vahetult pärast tunnelisse sõitmist.

 

 

Kaitsejõud on juba öelnud, et selline turvaleke on SAS-ile hiiglaslik häbiplekk. SAS-i liikmetel on keelatud hoiustada isiklikes arvutites tundlikku informatsiooni ning need, kes seda siiski teevad, satuvad suure tõenäosusega sõjaväekohtu alla. Kaitseministreeriumist kommenteeriti, et: “Kaitseministreerium võtab väiteid info lekkimise või turvariskide kohta äärmiselt tõsiselt ning me suhtume sellesse täie tõsidusega, kui meie tähelepanu millelegi sellisele juhitakse.”

 

Sõdur N eitab Diana surmast rääkimist

Sõdur eitab aga, nagu oleks ta oma kunagist üksust Diana surmas süüdistanud. Tema eksabikaasa tunnistus, nagu oleks eriväelane rääkinud talle SAS-i rühmast, kes suunas võimsa valgusallika autojuht Henri Pauli näkku, mis põhjustas õnnetuse, polevat tõsi vaid endise abikaasa laim.

 

Salateenistuse kuluaarides peeti Diana surma SAS-i tööks

Pärast seda, kui kogu lugu avalikkuse ette jõudis,  ilmus välja ka teine sõjaväelane, kes väitis, et paljud n-ö kulisside taga olevad inimesed usuvad, et Diana surm oli tellitud. Endine MI6 agent, spioon, kes teenis Moskvas ja Ida-Euroopas, väidab, et suur osa salateenistuse liikmeid pidas printsessi tollast käitumist häbiväärseks – kardeti, et Diana suhe moslemist Dodi Fayediga on ohuks monarhiale ning sageli esitati küsimus: “Mida me Dianaga teeme?“

Rääkides päevast, mil tragöödia toimus, ütles endine agent: “Ma olin just (oma laua taha) maha istunud, kui kolleeg kallutas end minu poole ja sosistas: “Ma ei suuda uskuda, et me ta tapsime.“. Ma olin esialgu segaduses ja küsisin “kelle?“ ning ta lisas: “Diana.“ Alguses ma arvasin, et ta teeb nalja, aga siis taipasin, et ta rääkis seda täiesti tõsiselt.“

 

 

Allikad: Daily Mail 1, Daily Mail 2, Daily Star

Foto: Wikimedia Commons, dailymail.com

 

 Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt