Ukraina linn eemaldas elanike survel mobiilimastid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. november 2013 kell 18:30Ukrainas, Karpaatides asuvas suusakuurordis Jaremtšes saavutas grupp aktiviste kohalike võimude survestamisega linna kahe peamise mobiilside pakkuja – Kyivstar ja MTS – mobiilimastide mahavõtmise. See üsna üllatavana tunduv otsus langetati pärast seda, kui elanikud hakkasid kurtma terviseprobleemide ja vähidiagnooside arvu suurenemise üle, milles süüdistati mobiilsidetehnikat.

 

Elav diskussioon tekkis ka teemal, kas on ikka eetiline paigaldada mobiilimast haigla lähedale korstna otsa, kui arvatakse, et mobiilid võivad põhjustada mitmeid haigusi. “Me otsisime abi sanitaar- ja epidemioloogiaametilt,“ ütles aselinnapea Juri Bodorjak, “aga nad ütlesid meile vaid seda, et radiatsioon on normaalsest kõrgem ja kõik. Me sattusime elanike surve alla ja pidime selle otsuse langetama.“

Mobiilsidepakkujad üritavad nüüd seda otsust kohtus vaidlustada. Kyivstari korporatiivosakonna kommunikatsioonijuht Mihhail Šuranov kinnitas, et masti asukoht Jaremtšes täitis kõiki sellise varustuse jaoks ettenähtud sanitaartehnilisi nõudeid, mida Ukraina seadused nõuavad. “Andsime asja kohtusse, sest peame seda otsust põhjendamatuks,“ lisas ta.

Istungi kuupäeva pole veel määratud ning teenuse pakkujad loodavad, et võimud otsustavad ümber. Nad leiavad, et koht, mille nad valisid mastide jaoks, on ainus sobiv koht, võttes arvesse linna geograafilist eripära: Jaremtše linn on nimelt üleni mägedest ümbritsetud, seega peab saatja paiknema linna keskel, et ühendus toimiks võimalikult ladusalt.

Kyivstar pakub mobiilsidet 80%-le Jaremtše 8000 elanikust, kellest kõik ei ole sugugi õnnelikud selle üle, kui nende telefonid lakkavad töötamast. Linna Facebooki lehel lähevad arvamused lahku: on neid, kes leiavad, et linn peaks tegelema tõsisemate probleemidega nagu teede remont, ning ka neid, kes usuvad, et telefonimastid on radiatsiooni allikad nind need tuleb mujale viia, sest selline tehnoloogia ei tohiks olla haigla lähedal. Kohalikud ettevõtted omakorda muretsevad selle pärast, milline mõju on mastide eemaldamisel turismile. Hotelliomanikud kardavad, et inimesed tühistavad broneeringuid ja reisiagentuurid on mures suusakuurordi turvalisuse pärast, sest hädaolukorras muutub abi kutsumine problemaatiliseks.

See ei ole esimene kord, kui Ukraina kohalik kogukond on korraldanud kampaania mobiilside vastu. 2009. aastal otsustasid Belgorod-Dnestrovski kohalikud võimud lülitada välja mobiilside – paar tundi hiljem lülitati see siiski tagasi sisse, sest kohalikud elanikud polnud asjade sellise käiguga sugugi rahul.

 

Allikad: RT, RT.ru, Real Farmacy

Foto: RIA Novosti / Jakov Andrejev

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt