Kalliskivide tüng: kust tulevad teemandid?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. veebruar 2024 kell 9:12



Selle artikli pealkiri esitab pealtnäha väga lihtsa küsimuse: kust pärinevad teemandid? Enamik inimesi vastab selle peale, et “maa seest”. Mõned lisavad, et “neid saab ka toota”. 

Artikkel ilmus Telegramis esmalt augustis 2019.

 

Just, neid saab ka toota. Aga kui teemandid on niivõrd kallihinnalised, siis miks mitte toota korraga suur kogus ja teenida palju raha?

– Sest teemantide tootmine on väga kallis. Või sellepärast, et kunstlikud teemandid pole nii head kui “päris” teemandid.

– Tõesti?

– Just! Nad kasutavad kunstlikke teemante tööstuslikes valdkondades (nagu näiteks puurimisel) ja päris teemante ehetes.

– Ja isegi kui nad kuidagi oskaksid toota kunstlikke teemante odavalt, siis nad ei saaks neid müüa päris teemantide pähe, sest eksperdid saaksid sellest kohe aru. Eksju?

 

 

Kas on võimalik, et teemandid toodetakse Hiina tehastes samamoodi nagu kogu muud sodi, mis läänemaailma kodusid täidab? Ja siis neid müüakse teadmatutele ullikestele (kellest enamik on mehed), keda survestatakse kulutama suuri summasid läikiva nodi peale, et avaldada muljet oma naisele (ja tema sõbrannadele)?

Enne faktide ja põnevama osa juurde minemist küsime ühe lihtsa küsimuse:

Kust teemandid sinu arvates pärinevad? Ja miks sa seda arvad?

Kõigest mõni aeg tagasi uskusin ma veel tõsimeeli, et ehetes kasutatavaid teemante kaevandatakse maa seest. Ma olin kursis kunstlike teemantidega, aga uskusin keskkooli keemiatunnis õpitut, et neid kasutatakse ainult tööstuslikel eesmärkidel. Seega ära tunne üldse häbi ja vasta täiesti ausalt: kust teemandid sinu arvates pärinevad? Ja miks sa seda arvad?

 

Aga läheme siis edasi faktide juurde, mis muudavad su senist arusaama teemanditest:

#1 – Aastal 1982 USA väljaandes The Atlantic ilmunud artikkel, mis räägib teemantide pettusest:

“Kas sa oled kunagi üritanud müüa teemanti?”

Autor kirjeldab seda, kuidas teemantide hinnad on petuskeem. Kuid mulle tundub, et see artikkel lahkab seda teemat ainult pooleldi (meelega või mitte). See tähendab, et osa pettusest on paljastatud (kunstlikult üles kergitatud hinnad), aga mitte baastasandi pettust (tünga). Artikkel selgitab, et teemantide hindasid kergitatakse üles tootmist manipuleerides (kunstlik nappus). Artiklis räägitakse, et De Beersi nimeline kartell omab (omas) teemantide turu üle monopoli ning nemad ajavadki hinnad üles, ostes kokku kogu toodangu. Seda lugu korrutatakse ka veel tänapäeval. Aga siin on üks probleem..

 #2 – Kitco artikkel teemantide hindadest (2013)

“De Beers ei kontrolli enam teemantide turgu“

Seega, monopol on purustatud.

…aga mingil põhjusel lähevad teemantide hinnad endiselt ülesmäge?

Aga kas need krõbedad hinnad ei olnud mitte kunagise monopoli tõttu?

Kuidas saavad teemantide hinnad minna üles, kui monopol ise läheb allamäge ja kui seesama monopol oli kõrgete hindade põhjuseks?

#3 – Geology.com lehekülg teemantidest

“Kuidas teemandid moodustuvad?“

Need tegelased väidavad, et “päris” teemandid on miljardeid aastaid vanad ja tõusid maasügavikust pinnale koos magmaga (vulkaanid), ja mõned teemandid moodustusid asteroidide tabamuste tõttu. Ja nad ütlevad, et Hiina laboratooriumides toodetakse enamik kunstlikest teemantidest, mida kasutatakse tööstuslikel eesmärkidel.

Ma soovitan tutvuda artikli juurde lisatud piltidega ja küsida iseendilt mõned küsimused.

#4 – CNNi artikkel (2018)

“De Beers tunnistab lüüasaamist kunstlikult loodud teemantide poolt“

Seega, need tegelased, kes müüvad “päris” teemante ehete jaoks ja toodavad “kunstlikke” teemante tööstuslikel eesmärkidel, tunnistavad nüüd avalikult, et nüüdsest müüvad nad “kunstlikke” teemante nii tööriistade kui ka ehete pähe.

Aga kuidas me teame, et nad ei teinud sedasama kogu aeg?

#5 – Discovery.com artikkel

“Mis asi täpsemalt on teemant?”

Ametlikult tunnistatakse, et eriteadlased arendasid välja meetodi kunstlike teemantide loomiseks 1950ndatel. Aga teemandid olid populaarsed ja kallid juba ammu enne seda, eksju?

#6 – Statista artikkel

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt