Alligaator õpetab inimestele uute hammaste kasvatamist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. mai 2013 kell 16:35 

Kui täiskasvanud inimene hambast ilma jääb, siis tuleb asemele panna kunsthammas või elada ilma hambata, sest uut hammast enam suhu ei kasva. Suurema osa selgroogsete loomadega on aga lugu teisiti – kaotatud hamba asemele ilmub peagi uus, vahendas ERR.

 

Rühm Ameerika Ühendriikide, Taiwani ja Hiina teadlasi on nüüd lähemalt uurinud, kuidas alligaatoritele uued hambad kasvavad, lootuses, et avastavad saladuse, mis aitab sellise võime ka inimestele anda.

Alligaatori valisid nad uurimisloomaks seepärast, et tema hambad sarnanevad kujult mõneski mõttes imetajate hammastega, aga erinevalt imetajatest võib alligaatori iga hammas elu jooksul kuni 50 korda uuega asenduda.

Alligaatori uued hambad punguvad välja hambaliistu nimelisest koest. Hambaliist on inimesel ka olemas, aga hambaid kasvab sellest välja vaid korra. Cheng-Ming Chuong Lõuna-California Ülikoolist ja Taiwani Rahvusülikoolist leidis koos kolleegidega tehtud katsetes üles hulga signaalmolekule, mille koostoimel hakkab alligaatori hambaliistult uus hambaalge välja sopistuma.

Teadlased kirjutavad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes PNAS, et avastusest võib abi olla täiskasvanud inimestele uute hammaste kasvatamisel.

 

Allikad: ERR, Discovery News

Foto: creepypasta.wikia.com

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt