Kas taimed räägivad omavahel?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. mai 2013 kell 10:06 

On teada, et taimed suhtlevad omavahel, olgu selleks siis keemilised signaalid, puutekontaktid või püüd teist varju jättes edumaad võita. Nii saab mõjutada üksteise kasvu, kaitsta end ja teisi haigustekitajate eest ning meelitada ligi tolmeldajaid, vahendab Tartu Ülikooli teadusuudiste portaal Novaator.

Lääne-Austraalia ülikooli teadlased Monica Gagliano ja Michael Renton külvasid tšillipaprika seemneid kasvama teiste paprikataimede ja basiiliku juurde. Seemned idanesid paremini kui need, mille lähedal polnud teisi taimi.

Järgmises katseseerias ümbritsesid uurijad paprikaseemnete juures kasvanud basiiliku musta plastiga. Lähikontakt ega keemilised signaalid ei saanud mõjuda. Sellest hoolimata tärkasid seemned basiiliku läheduses kiiremini.

See viis Gagliano ja Rentoni mõttele, et basiilik ja tšilli suhtlevad mingil seni tundmatul viisil. Uurijad oletavad, et taimed võivad infot vahetada ülilühikeste helilainete abil. Selle suhtlusviisi mõistmine võiks aidata põllumajandustaimede kasvu parandada.

Taimede omavahelist suhtlemist on uurinud ka Tartu Ülikooli teadlased. Loe lähemalt: Kas taimed on isekad?

 

Allikas: Novaator
Algallikas: BMC Ecology

Pilt: nerdsman567.deviantart.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt