Jurassic Park võib saada tõelisuseks?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. märts 2013 kell 17:11



 

Kirjanik ja alternatiivkultuuri uurija Stewart Brand rääkis hiljuti mainekal TED konverentsil sellest, kuidas teadlased arendavad ideed, mis teeks võimalikuks väljasurnud looma genoomi uuesti luua ja isegi looma ennast taasluua.

 

Brand sai laiemale avalikkusele tuntuks 1960-ndate teisel poolel, kui avaldas NASA esimese foto sellest, kuidas näeb välja Maa kosmosest vaadatuna. Samuti oli ta oluline “tagasi maale” liikumise võtmefiguur 1970-ndatel USA-s, Kanadas ja Austraalias.

Tema kõne konverentsil tutvustas kontseptsiooni, mis näib pigem futuristlik „Jurassic Parki“ mõte kui reaalsus. Grupp Harvardi geneetikuid töötab praegu selle kallal, et tuua tagasi rändtuvi (Ectopistes migratorius) – 1914. aastast välja surnud liik, kes oli väga oluline, aidates kaasa piisonite kui liigi säilimisele. Teadlased usuvad, et kui selle linnu lähedase sugulase geene muuta, siis on võimalik taasluua see väljasurnud liik.

2010. aastal õnnestus sellise tehnoloogia abil taasluua väljasurnud mägikits, kuid loom suri mõne minuti jooksul kopsudefekti tõttu.

Brand loodab, et selle teadusharu edusammude abil on võimalik ehk veidi parandada inimese tehtud kahju Maa peal. Ta sõnas: “Inimesed on tekitanud loodusesse viimase 10 000 aastaga suure augu, meil on nüüd võimalus ja moraalne kohustus seda kahju parandada.”

Allikad: Infowars, CBC San Francisco, TED blogi

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt