Kes on liberaalid, libertaarid, konservatiivid; vasak- ja parempoolsed? Poliitilisest spektrist isikuvabaduste paradoksini

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. oktoober 2022 kell 12:58Kui oled terve elu vasak/parem või liberaal/konservatiiv vastandumist uskunud, näed maailma läbi selle prisma. Sellisel juhul proovid uute inimesega tutvudes aru saada, kas nad on sinuga samas “võistkonnas” või hoopis vaenlased. Siin pole ruumi nüanssidele, peentele eristustele, ei ole ruumi liitudele ega koostööle olulistes küsimustes. Ilma poliitilise võimu tegeliku olemuse mõistmiseta, on rahvas võimetu tuvastama poliitiliste kriiside vundamentaalset probleemi, rääkimata selle lahendamisega tegelemisest. 

 

“Jaga ja valitse” strateegia kasutamine

Strateegia hoida inimesi rõhujate asemel üksteisega sõdimas on üks vanimaid inimtsivilisatsiooni teadaolevaid poliitilisi strateegiaid. Väljend “jaga ja valitse” on omistatud Julius Caesarile, seejärel on seda kasutanud paljud keisrid ja valitsejad. Impeeriumide ajastul kasutati seda strateegiat, et hoida ära impeeriumi alamate mäss keisri vastu. Roomlastel aitas see strateegia hoida vallutatud naabreid omavahel võistlemas. Britid kasutasid seda, pannes kolooniaid usulistel, etnilistel ja sektantlikel alustel tülitsema, et kuninganna ja Briti Ida-India Kompanii saaksid neid tõhusamalt ära kasutada.

Rahvusriikide ajastul, koos esindusdemokraatia levikuga omandas “jaga ja valitse” strateegia paratamatult teistsuguse kuju. Idee „vasakpoolsest” ja „parempoolsest” tiivast poliitikas pärineb Prantsuse revolutsiooni algusaegadest, kui Rahvusassamblees olid presidendist paremal pool kuninga toetajad ja vasakul pool revolutsiooni toetajad. Arusaam valitsuses konkureerivatest parteidest siirdus kiiresti üle ka Ameerikasse, kus Alexander Hamiltoni toetajad ühinesid föderalistliku partei alla, mille tulemusena moodustas Thomas Jefferson Demokraatliku Vabariiklaste erakonna.

Tundub, et haridusest keskkonnaprobleemideni, ärist panganduseni, eluasemest tervishoiuni – kõikide probleemide lahendamise võib suruda raamistikku “liberaalne” vs “konservatiivne”. See vastandumine on tänapäevasesse poliitilisse süsteemi nii tugevalt juurdunud, et on muutunud lapselikuks lihtsustuseks: poliitiliselt pead olema “vasak” või “parem”, “sinine” v

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt