“Limitless´i” droog? Looduslikult esinev nanoosake C60 tugevdab tervist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. juuni 2023 kell 10:07Kas oled näinud filmi “Limitless”? See jutustab ühe loo – peategelane Eddie Mora proovib eksperimentaalset rohtu NZT, mis lubab tal kasutada 100 protsenti oma ajust. “Ma olin pime, aga nüüd ma näen,” väidab Eddie, kelle IQ kasvab neljakohaliseks üheainsa tableti mõjul. Ta õpib ühe päevaga klaverit mängima ning on samas suuteline päevaga selgeks õppima ükskõik millise võõra keele. Pokkeris või börsil raha võitmine tundub olevat lihtsamast lihtsam. Kui selline ülivõimeid andev tablett ka reaalselt olemas oleks, siis kas tahaksid seda proovida?

 

Aastal 2012 uuriti Pariisi 11 ülikoolis, kuidas mõjub katseloomadele süsinikukerasid sisaldav (C60) oliiviõli ja leiti, et see pikendab rottide eluiga 90%. Kui C60 mõjub samamoodi ka inimestele, oleks Eesti keskmine eluiga võimalik tõsta 77 aastalt 146 eluaastani!

Esimest korda sünteesiti 60 süsinikumolekulist koosnev C60 1985. aastal. Oma ebatavalise geomeetrilise kuju tõttu – kera koosneb 20 kuusnurgast ja 12 viisnurgast, nimetati see molekul Buckminster Fulleri, Ameerika arhitekti auks buckminsterfullereeniks. C60e avastajad said 1996. aastal Nobeli keemiapreemia.

Käesoleva sajandi trendiks on lisada väga paljudele toodetele kunstlikult loodud nanoosakesi. Neid osakesi on päikesekreemides, hambapastas, mänguasjades, toidus, ravimites, maiustustes, kosmeetikas, keraamikas, värvides ja mitmetes muudes levinud toodetes. Tootjad pole kohustatud tarbijat nanoosakestest teavitama. Mõningad nanoosakesed võivad olla toksilise toimega ning inimese tervisele väga ohtlikud, põhjustades rakkude ja DNA kahjustust. Katsed näitavad, et C60e õlilahus on aga hoopis vastupidise, mürke ja radioktiivsust neutraliseeriva toimega.

 

C60 – väga võimas antioksüdant

Looduslikult esinevad nanoosakesed on vanemad, kui inimkond, neid leidub huumuses, vulkaanituhas, liivas, tolmus, tossus jms. Looduses tekib C60t väikeses koguses välgulöökide tagajärjel. C60t on leitud ka kosmosest ja tähetolmust, samuti mõnedest Maal leiduvatest mineraalidest ja meteoriitidest. Tegemist on väga stabiilse molekuliga. Mõned teadlased oletavad, et molekulide sisemuses võis mööda maailmaruumi levida isegi orgaaniline aine. Võib-olla sai elu Maal alguse süsinikukerade abil, mis tekkisid kusagil kaugel maailmaruumis ja kandusid Maale?

Metalle ja teisi aineid saab paigutada C60 molekuli südamikku, muutes selle nano-transpordivahendiks või ülijuhiks. C60e keemilised ja füüsikalised omadused on viimase kümnendi jooksul olnud teaduses ja tehnoloogias suureks huviobjektiks. Tehtud on ka arvestatav hulk meditsiinilisi uuringuid.

C60t on põhjalikult testitud kasutamiseks kosmeetikas, häid tulemusi on andnud näiteks põletikulise naha ja akne ravi. Jaapanlaste peal tehtud uuring näitas tõhusat kortse siluvat toimet. Enamus meditsiinilisi uuringuid on tehtud loomadel või katseklaasis ja tõestavad, et C60 on väga võimas antioksüdant, mis suudab katseloomade eluiga pikendada. Maailmas on tuhanded inimesed läinud isegi nii kaugele, et tarvitavad regulaarselt ka ise C60ga õli.

 

Tõhus ravim paljude haiguste vastu

Uuritud on, kuidas C60 mõjub kasvajatele, tulemustest selgus, et C60-l on potentsiaali saada tulevikus populaarseks vähiravimiks, mis takistab kasvajate suurenemist ja siirete levikut. C60t saab kasutada astma, hingamisteede probleemide, südameinfarkti ja südame-veresoonkonna haiguste raviks.

Rottidel tehtud uuring näitab, et C60l on liigesepõletikku leevendav toime. Ka paljud inimesed kinnitavad, et C60l on tõhus võime vähendada põletikku ja et see aitab artriidi korral.

On tõendeid, et C60 vähendab närvirakkude suremist ja soodustab neuronite kasvu. Ehk hakatakse seda tulevikus kasutama Alzheimeri ja Parkinsoni tõve raviks?

C60-l on ka võime inhibeerida HIV-i ja aeglustada paljude bakterite kasvu.

See pole veel kõik, kasutajate kogemustega tutvumisel selgub, et seda on edukalt kasutatud nägemise parandamiseks.

 

Võib neutraliseerida järjest kümneid vabu radikaale

Arvatakse, et C60-t võiks anda kosmonautidele, kes peavad toime tulema tavapärasest kõrgema kosmilise kiirguse tasemega. Suutlikkus mööduda rakumembraanidest, kaasa arvatud aju-vere barjäär, ning külgetõmme DNA, mitokondrite ja rakumembraanide suhtes, asetavad C60e antioksüdandina omaette liigasse. Süsinik-60 omab tugevat puuritaolist struktuuri ja erinevalt teistest antioksüdantidest, mis suudavad neutraliseerida vabu radikaale üks ühele, võib süsinik-60 neutraliseerida järjest kümneid vabu radikaale. Näiteks on teada, et C60 mahutab korraga kuni 34 metüülradikaali.

C60 on süsinikuvorm, millel on palju erinevaid rakendusvõimalusi. Tänu oma ainulaadsele molekulaarsele struktuurile on see võimeline ülitõhusalt neutraliseerima vabu radikaale, mis hävitavad terveid rakke ja põhjustavad enneaegset vananemist.  

 

Allikas: C60.ee

Loe ka artiklit: Nanoosakesed tarbekaupades võivad põhjustada DNA kahjustust

Artikkel ilmus Telegramis esmalt mais 2019.

 

Toimetas Teilo T. LondonKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt