Tulevikus neelame nanotablette

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. detsember 2013 kell 18:52nanoburnSiiani on kõik katsetusjärgus nanotehnoloogilised ravimid mõeldud süstimiseks.  Need tungivad kasvajate ümber olevate veresoonte kaudu otse vähirakkudeni. Paraku ei meeldi paljudele inimestele kui neid torgitakse ja nii on teadlased välja töötanud uut tüüpi nanoosakesed, mida saaks hoopis neelata, vahendab TÜ teadusuudiste portaal Novaator.

 

Suu kaudu võetavad ravimid peavad läbima sooleseina katva rakukihi, mis sarnaneb tugevale telliskivimüürile. Varem on biokeemikud proovinud sellesse müüri tekitada n-ö ajutisi pragusid, mis lubaksid nanoravimi vereringesse. See pole ohutu, sest koos tillukese ravimkandjaga võivad verre pääseda ka tõvestavad bakterid.

Massachusettsi tehnoloogiainstituudi materjaliteadlased lõid uut tüüpi nanoosakesed, mida saab sisse võtta suu kaudu. Idee autor Robert Langer sai inspiratsiooni sellest, kuidas imikud hangivad endale emapiimast kaitsvaid antikehi. Need antikehad seostuvad kindla rakupinna retseptoriga ja saavad niimoodi pääsu läbi sooleseina veresoonteni.

Langer kattis biolagunevast polümeerist nanoosakesed sama Fc-nimelise valguga, mis aitab emapiimast pärineval antikehal sooleseina rakkude retseptoriga suhelda Sellise kattega nanoosakeste abil õnnestus anda diabeetikutest hiirtele suu kaudu insuliini ja loomade veresuhkru tase paigas hoida. Fc-valkudega kaetud nanotabletid jõudsid verre pea 11 korda tõhusamalt kui ilma katteta nanoosakesed.

Langeri sõnul sobivad nanoosakesed ka teiste ravimite transpordiks. Samal põhimõttel loodetakse luua osakesi, mis suudaksid tungida läbi platsentast või aju-vere barjäärist – erilisest rakukihist, mis eraldab veresooni ja närvirakke.

 

Allikas: NovaatorOriginaaluurimus: Science Translational Medicine

Loe ka: Nanotechnology Now

Foto: fitnessmantra.info

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt