
2. veebruar 2019 kell 11:42
Antioksüdantidest ning nende olulisusest inimese kehas on kindlasti kõik kuulnud. Kuid üks väga oluline antioksüdant on teenimatult tähelepanust ilma jäänud. Glutatioon on antioksüdant, mis kaitseb vähi, südamehaiguste, vananemise, neuroloogiliste probleemide ja palju muu eest. Seda on palju uuritud, kui sellest hoolimata teavad glutatiooni olulisusest vähesed ning sageli ei ole ka arstid kursis, mida glutatiooni puudus kaasa toob ning kuidas seda parandada.
Glutatioon on tõhus toksiinide eemaldaja kehast, immuunsüsteemi tugevaja ning hea tervise säilitamiseks hädavajalik. Keha toodab ise ka mõõdukas koguses glutatiooni, kuid vilets toit, keskkonnasaaste, stress, infektsioonid ja pidev kiirgusväljas viibimine vähendavad keha glutatiooni taset.
Glutatioon on lihtne molekul, mis koosneb kolmest aminohappest – tsüsteiinist, glütsiinist ja glutamiinist. Glutatioon sisaldab ka väävlirühma, mis aitab kõik kehas olevad kahjulikud toksiinid, vabad radikaalid ja isegi raskemetallid siduda ja kehast välja viia. Viimane omadus on eriti oluline seetõttu, et meie igapäevakeskkonnas on aina enam raskemetalle, millel on väga raske toksiline mõju tervele kehale ning eriti kesknärvisüsteemile. Glutatiooni kasutakse mitmetes ainevahetuse ja biokeemilistes protsessides nagu näiteks DNA süntees, parandamine ja valkude süntees, prostaglandiinide süntees, aminohapete transport ja ensüümide aktivatsioon. Seetõttu võib iga süsteem kehas olla mõjutatav glutatiooni tasemest, eriti aga immuunsüsteem, närvisüsteem, seedesüsteem ja kopsud. Sellel ainel on ka oluline roll raua ainevahetuses.
Kust glutatiooni saab?
Keha toodab glutatiooni, kui vajalikud aminohapped on piisavas koguses olemas. Kuid tavalise lääne inimese elustiil ja keskkond on sellised, mille puhul hakkab kehas glutatiooni nappima. Siis on hea tarbida rohkem toitusid, mis aitavad selle olulise antioksüdandi varusid täiendada nagu näiteks brokkoli, Brüsseli kapsas, kapsas, lillkapsas, avokaado, virsik, arbuus, kaneel, kardemon, kurkum, tomatid, herned, küüslauk, sibul ja punased piprad. Need kõik on värsked tervislikud toiduained, mida me sageli ei tarbi piisavalt palju.
Teine võimalus glutatiooni tootmist kehas suurendada on kehaline koormus. Sügavam hingamine ja hingamine aitavad kaasa glutatiooni toksiine eemaldavale mõjule.
Kaitseb krooniliste haiguste eest
Asjaolu, mis teeb glutatiooni eriti tõhusaks, on see, et see suunab teisi antioksüdante taas tegevusse. Vabade radikaalide elimineerimisel antakse neid sisuliselt ühelt molekulilt teisele edasi kuni need jõuavad glutatioonini, mis need neutraliseerib.
Kuna glutatioon kannab kehast toksiine välja, siis on see immuunsüsteemi jaoks väga vajalik abiline krooniliste haigustega võitlemisel. Toksiinid kleepuvad glutatiooni peale nagu kärbsepaberile ning need kantakse kehast välja. On leitud isegi, et glutatioon on nii tõhusa toimega, et aitab kaasa AIDS-i ravis. Mida paremini suudab keha toksiinidest ja ebavajalikest ainetest vabaneda, seda paremini püsib see tugev ja terve.
Selleks, et su kehas oleks piisavalt glutatiooni, tasub meeles pidada järgmiseid nippe:
Allikad: Collective Evolution, Dr Hyman Blog, Mercola, Web MD, Wikipedia
Foto: Shutterstock
Toimetas Katrin Suik
PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!
Unlimited MTÜ
EE497700771002818684
BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr
DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV
BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s
ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6