Mida metaan kliimaga teeb: kas veised on planeedi Maa ohtlikemad loomad?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. juuni 2024 kell 17:29Foto: Pixabay / Shutterbug75

Kõikjal räägitakse CO2-st, aga miks ei räägita CH4-st ehk metaanist, mis on kliimat kahjustavate kasvuhoonegaaside tabelis teisel kohal. Selles artiklis on vaatluse all heitkogused, kliima, lehmad… ja peeretamine. Äkki peaks meil automaksu asemel olema lehmapeerumaks?

 

CH4: mis see on?

Metaan on lõhnatu ja värvitu gaas valemiga CH4 – kes keemiatunnist mäletab, siis see tähendab, et üks süsinikuaatom on ühendatud nelja vesinikuaatomiga. Metaan tekib siis, kui orgaaniline materjal – näiteks taimed või mikroorganismid – lagundatakse ilma õhu ligipääsuta. Teadus väidab, et maagaas, mille põhikomponendiks on metaan, tekkis miljoneid aastaid tagasi, kui merepõhja ladestus plankton. Seda kihti kattis järk-järgult näiteks liiv. Seejärel tekkis gaas kõrgete temperatuuride ja kõrge rõhu mõjul. Kuid lehmad toodavad metaani ka oma maos ja see metaan eraldub loomade röhitsedes või kõhugaasidega ehk peeretades.

Metaan on süsinikdioksiidi järel kõige olulisem kasvuhoonegaas. Kuigi see püsib atmosfääris oluliselt lühemat aega kui CO2, soodustab see globaalset soojenemist tonni kohta rohkem. Et võrrelda, kui kahjulikud on erinevad kasvuhoonegaasid kliimale, töötavad teadlased muu hulgas kasvuhoonegaaside potentsiaali kontseptsiooniga. Selle ingliskeelne termin on Global Warming Potential, lühendatult GWP. Valitsustevahelise kliimamuutuste paneeli (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) praeguse aruande kohaselt on metaan saja aasta jooksul kliimale umbes 27–30 korda kahjulikum kui süsinikdioksiid. Arvatakse, et üldiselt põhjustab metaan umbes 30 protsenti inimtegevusest tingitud globaalsest soojenemisest. 

60 protsenti metaani heitkogustest on inimeste põhjustatud

Meie, inimesed, põhjustame umbes 60 protsenti metaani heitkogustest, ülejäänud 40 protsenti satub atmosfääri looduslikult. Alustame loodusest: siin on suurimad süüdlased märgalad, mis on täielikult või osaliselt vee all. Kui mikroorganismid lagundavad orgaanilist materjali ilma hapnikuta, tekib metaan – näiteks

Palun oota...

Tegemist on tasulise artikliga, edasi lugemiseks palun logi sisse või hakka liikmeks.

    Telegram.ee tavaliige Telegram.ee kuldliige
Ava galerii

10.88€
1 kuu

(130.56€ 1 aasta)

50€
6 kuud

(8.33€ 1 kuu)

188€
1 aasta

(68€ aasta / 5.66€ kuu +*) Võimalik tasuda kolmes osas
Telegrami 1g kuldplaat
* väärtus 120€, limiteeritud kogus!
Kõik artiklid
Kõikide artiklite kuulamisvõimalus
Kõik videod
Kõik koolitused
Kõik podcastid
Telegram Mastermindid veebis
Kohtumised Telegram.ee toimetusega näost näkku
-10% allahindlus Telegram.ee veebipoes (ka kuldplaadilt)
 TelliTelliTelli


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt