Norra statistikaamet vastuolus kliima narratiiviga: kas CO₂ saab üldse temperatuuri mõjutada?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. jaanuar 2024 kell 18:02Foto: Pixabay / geralt

Mil määral muutub temperatuur kasvuhoonegaaside emissiooni tõttu? See küsimus käis hiljuti läbi Norra statistikaameti avaldatud artiklitest: nende järeldus oli, et CO₂, eriti inimtekkelised heitmed, ei mängi temperatuurimuutustes peaaegu mingit rolli. Eelmine Harvardi ja Cambridge’i uuring toetab seda järeldust. Artikkel on tõlgitud väljaandest Epoch Times.

 

“Ilm ja temperatuur kõiguvad viisil, mida on raske seletada ja täpselt ennustada. Selles artiklis uuritakse andmeid temperatuurikõikumiste kohta minevikus ja nende kõikumiste võimalikke põhjuseid,“ kirjutatakse artiklis.

 

Teadlased jõudsid üllatavale järeldusele

Kui esimene väide on kõigile arusaadav, siis teine lause paneb kulmu kergitama, sest üldiselt peetakse kasvuhoonegaase, sealhulgas süsinikdioksiidi (CO₂), temperatuuri mõjutajateks.

„Vähemalt selline mulje jääb massimeediast. Mitte-ekspertidel on väga raske saada selle valdkonna uurimistöödest terviklikku pilti ning peaaegu võimatu on saada ülevaadet ja arusaama sellise konsensuse teaduslikest alustest,“ nentisid kaks statistikut.

Nende uuringute tulemused viitavad aga muudele põhjustele. Kasutades teoreetilisi argumente ja statistilisi teste, jõuavad nad järeldusele: „Inimtegevusest põhjustatud CO₂ heitkoguste mõju ei tundu olevat piisavalt tugev, et põhjustada süstemaatilisi muutusi temperatuurikõikumistes viimase 200 aasta jooksul.“

 

Millist rolli CO₂ heitkogused tegelikult mängivad?

Eelkõige käsitlesid Dagsvik ja Moen küsimust: “Kas võib pidada tõestatuks, et osa viimase 200 aasta temperatuuritõusust võib olla tingitud kasvuhoonegaaside heitkogustest?”

Näiteks on silmatorkav, et “viimase 200 aasta temperatuuriseeriad […] näitavad pidevalt pikki tsükleid ja tõusvat trendi“. See tõstatab täiendava küsimuse, nimelt, mil määral on see areng “osa tsüklist, mis on analoogne varasemate temperatuurikõikumistega või kas sellel perioodil toimus temperatuuritaseme s

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt