Vitamiinid, mis parandavad DNA-d ning aitavad pidurdada vananemist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. august 2013 kell 14:07oldlady

Kui elustiiliga seotud valikud nagu sigarettide suitsetamine ja koolajookide tarbimine suurendavad vähiriski, siis mida saaksime ära teha selleks, et vananemist ümber pöörata või aeglustada, küsib portaal Alkeemia.

 

Arvatakse, et vitamiinide ja mineraalide küllaldane ja enam kui küllaldane tase organismis mängib DNA parandamisel ja kaitsel tähtsat rolli. Samuti arvatakse, et DNA parandamine (teaduskeeles: reparatsioon) ja kaitse etendavad omakorda elutähtsat osa vähi ennetamisel ja vananemise pidurdamisel.

Käesolev Alkeemias avaldatud artikkel käsitleb toitainete-geenide interaktsioone, eesmärgiga tuua välja vitamiinid, mida saaks kasutada ravidieedi osana.

Karotenoidid (A-vitamiini prekursorid), näiteks beetakaroteen, on antioksüdandid, mis aitavad tagada genoomi stabiilsust. Nende roll vähiennetuses on aga seni mõnevõrra vastuoluline, sest mõnes uuringus on leitud, et karotenoidid aitavad vähki ennetada, kuid teistes uuringutes ei ole sellist mõju tuvastatud.

Vitamiinid B3 (niatsiin), B9 (folaadid) ja B12 (kobalamiin) on uurigute kohaselt samuti DNA metabolismi seisukohast eluliselt tähtsad.1-4 Vitamiinid B9 ja B12 mängivad eriti olulist rolli DNA konformatsiooni ja metüleerimismustrite säilitamisel. DNA tervise tagamiseks vajalikud täpsed kontsentratsioonid on teadmata. Üha enam koguneb tõendeid selle kohta, et ühenukleotiidsed polümorfismid (SNP-d) võivad mõjutada vitamiin B12 ja foolhappe imendumiseks, transpordiks ja metabolismiks vajalike valkude aktiivsust. Teiste sõnadega, see, kui palju vitamiini B12 ja foolhapet sinu organismis imendub, sõltub sinu enda genoomist ehk geneetilisest sõrmejäljest.

D-vitamiin aitab stabiliseerida DNA struktuuri ning avaldab soodsat mõju luude tervisele, samuti on temast kasu hulgiskleroosi, hüpertensiooni ja võimalik et ka vähi ennetamisel. D-vitamiini tarvitamisse toidulisandina tuleks aga suhtuda ettevaatusega, sest liiga suur kogus võib olla organismi jaoks toksiline.

E-vitamiin on lipiidide peroksüülradikaalide neutraliseerija ning aitab seetõttu väga tõhusalt kromosoomide kahjustusi vältida. Ent andmed selle kohta, kas E-vitamiini tarvitamine toidulisandina aitab südamehaiguste, Alzheimeri tõve ja Parkinsoni tõve riski vähendada, on vastuolulised.

Kokkuvõtteks, vitamiinid mängivad DNA tervise ja stabiilsuse säilitajatena tähtsat rolli. Sellest aspektist on kõige tõhusamad beetakaroteen, vitamiin B12, folaadid (B9), D-vitamiin ja E-vitamiin.

 

 

Allikas: Alkeemia

Algallikas: Healthaliciousness

Foto: www.oldschoolhijabi.com

 

Toimetas Meeli Seermaa

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt