Tuleviku ametid: ärge õpetage oma lastele koodikirjutamist. Õpetage suhtlemist!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. juuli 2021 kell 19:02“Tulevikuameteid veel ei eksisteeri, kuid teame, et nendes läheb vaja tõsiseid sotsiaalseid oskusi,” mõtiskleb kirjanik ja lektor Greg Satell. “Haridus peaks sind ette valmistama tulevikuks. Traditsiooniliselt on see tähendanud teatud faktide ja oskuste omandamist. Tänapäeval on õppekavade fookus muutunud ning läinud palju globaalsemasse ja digitaalsemasse maailma ning õpilased tegelevad selliste õppeainetega nagu kultuuriajalugu, arvutikasutamise põhitõed ning koodi kirjutamine.”

 

Jah, meie lapsed seisavad tulevikus silmitsi hoopis teistsuguste väljakutsetega kui meie põlvkond omal ajal. Suur osa sellest, mida tüüpiline õpilane praegu koolis õpib, ei ole tema keskkooli lõpetamise ajaks enam oluline. Oxfordi ülikool viis läbi uuringu ning leidis, et 47 protsenti tänapäeva tööturul pakutavatest töödest on 20 aasta pärast kadunud.

Järgnevate aastakümnete jooksul ei pea enam suur osa sellest, mida me tänapäeva maailma kohta “teame”, enam paika. Tulevikuarvutid ei ole enam digitaalsed. Tarkvarakoodid ise on kadumas või vähemasti tähtsust kaotamas. Paljud nendest töökohtadest, mida tänapäeval headeks peetakse, on tulevikus automatiseeritud või väärtuselt devalveerunud. Peame mõtlema järele, kuidas oma lapsi tulevikuks ette valmistame.

 

Süsteemide mõistmine

Suurem osa koolis õpitud ainetest olid staatilised. Kaks pluss kaks on alati neli. Teatud teemade käsitlus on kohast sõltuvalt muutunud ning aja jooksul arenenud, kuid meile õpetatakse, et maailm põhineb teatud faktidel ning meid hinnati vastavalt sellele, kui hästi me neid fakte teadsime.

Kuid teaduse ja tehnoloogia muutustele orienteeritud teadlane Samuel Arbesman on juhtinud tähelepanu sellele, et faktidel on aegumiskuupäev. Mida intensiivsemaks muutub faktide kuhjumine, seda lühemaks muutub ka faktide paikapidavuse aeg. Näiteks kui me õppisime koolis programmeerimist, oli kasutusel BASIC, tänapäeval valdavalt enam mitte kasutuses olev keel. See on asendunud tänapäeval populaarseima Python’iga, mis kümne aasta pärast on suure tõenäosusega samuti unustatud.Ka arvutid ise on tulevikus teistsugused ega põhine enam niivõrd nullidest ja ühtedest koosnevast digitaalsel koodil ning tugineb rohkem kvantseadustele ning inimajule. T

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt