USA-s alustatakse seninägematu teadusuuringuga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. veebruar 2014 kell 9:30



Sada inimest laseb peagi kasutada oma keha pretsedenditu teadusuuringu tarbeks, mille eesmärk on uurida võimalusi inimese tervisliku seisundi parandamiseks, ütlesid teadlased reedel. Märtsis USA-s algava “Saja Inimese Heaolu Projekti” käigus allutatakse uuringus osalejad ööpäevaringsele jälgimisele.

 

Teadlased järjestavad esmalt täies ulatuses iga osavõtja genoomi. Järgmise 25 aasta jooksul kogutakse infot nende unemustrite, südamerütmi, soolebakterite, organite seisundit näitavate valkude, immuunsusrakkude tegevuse ja muu kohta. Lisaks antakse neile arstide poolt pidevalt tagasisidet – näiteks soovitatakse vastavalt testide tulemustele muuta oma toitumist, uneaega või füüsilist aktiivsust.

“Inimesed teeb unikaalseks nende isikupära,” ütles Leroy Hood Ameerika Teaduse Arendamise Ühingu iga-aastasel kohtumisel. Uuringu idee on “jälgida südame, aju ja maksa üleminekut tervest olekust haigesse,” ütles Seattle’i Süsteemibioloogia Instituudi president Hood.

Üheksa kuud kestva pilootprojekti eesmärk on leida mooduseid inimese heaolu suurendamiseks vastavalt iga indiviidi unikaalsusele. Teadlased on võtnud eesmärgiks laiendada uuringut nelja aasta jooksul 100 000 inimeseni ning teha mõõtmisi kuni kolm aastakümmet.

Hoodi instituudi eelarve uuringu tarbeks on ligi 10 000 dollarit osaleja kohta. “Ebatavaliselt põhjaliku” teadusuuringu eest makstakse eraannetustega, kirjutas ajakiri Nature.

Uuringu läbiviimisel minnakse mööda mitmest kliiniliste katsete läbiviimise tavast – uuringutulemuste kontrollimiseks ei kasutata kontrollrühma ning uuringu ajal kavatsetakse sekkuda osalejate tegevusse.

 

Mida ja kuidas mõõdetakse?

Igapäevaselt saadakse randmel kantava sensori abil andmeid inimeste unemustrite ja pulsi kohta. Pulsi pidev jälgimine teeb võimalikuks ka inimese igapäevase füüsilise koormuse jälgimise. Lisaks annavad uuringus osalejad iga kolme kuu tagant vere-, sülje- ja väljaheidete proovi, millega jälgitakse soolestiku mikrofloorat, veresuhkru taset, immuunrakkude tegevust ja 100 erinevat proteiini, mis on olulised siseorganite tegevuse jälgmisel.

Teadlased loodavad haigusseisunditele jälile saada enne, kui ilmnevad esimesed sümptomid. See võimaldab väga vara ravi alustada ning haiguste edasiarenemist peatada.

 

 

Allikad: BNS, Nature

Foto: Wikimedia Commons

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt