Uurimus: kurb muusika võib aidata meeleolu tõsta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. veebruar 2014 kell 14:00Paljud armastavad nukras meeleolus kurba muusikat kuulata. Ajakirjas Psychology of Music avaldatud uuring näitab, et nukrad meloodiad võivad tõepoolest aidata tuju tõsta, kuid oluline on see, milline melanhoolne muusika kuulamiseks valitakse.

 

Uuringu kohaselt ennustas nukker muusika otseselt meeleolu paranemist ainult sel juhul, kui see oli kuulaja jaoks ilus muusika, leiavad Kenti ja Limericki ülikoolide teadlased Annemieke J. M. Van den Tol ja Jane Edwards. Nende uurimuse põhjal võib teha järelduse, et nukrameelne laul või sümfoonia võib olla hea väljapääs kurvast meeleolust, juhul kui kuulaja keskendub heliteose esteetilisele ilule.

Teadlased kirjeldavad ajakirjas Psychology of Music oma põhjalikku uurimistööd, mis hõlmas 220 inimest 26 rahvusest. Töös kirjeldati põhjusi, miks inimesed kurbade elusündmuste järel kuulasid nukrat muusikat ning millist mõju avaldas see nende meeleolule. Osalejad pidid vastama küsimusele, miks nad just selle muusika valisid. Selgus, et valitud muusika meenutas neile mõnda kindlat isikut; selle sõnad kandsid lootusrikast sõnumit; inimesed samastusid laulusõnade sõnumiga ning said kauni elamuse.

Need uuringus osalejad, kes rõhutasid viimast põhjust, andsid ka kõige sagedamini teada, et nad tundsid ennast pärast muusika kuulamist paremini. Samas, kui muusikat kuulates keskenduti mälestustele, siis oli sellel pigem vastupidine mõju.

Teadlased järeldasid, et mida kaunim on muusika, seda lihtsam on kuulajal sellele keskenduda ning sobides kuulaja meeleoluga, viib muusika kokkuvõttes kuulaja tähelepanu oma muredelt kõrvale. Siiski hoiatasid teadlased, et muusika tekitatud emotsioonid ning viisid, kuidas inimesed kasutavad muusikat enda tuju parandamiseks, on komplekssed ja muutuvad.

Samade teadlaste eelnevad tööd on näidanud, et enamiku inimeste jaoks suurendab kurva muusika kuulamine nukrameelsust. Kuid ilmselt ei kehti see nende inimeste kohta, kes oskavad hinnata muusika esteetilist külge. Süvenedes kaunisse muusikasse, nagu näiteks Mahleri sümfooniasse või suurepärase jazzmuusiku esitatud bluusi, on võimalik kurbust endast edukalt välja elada.

 

Allikad: Pasific Standard, SAGE Journals

Foto: www.psmag.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt