Uus tiivikuteta tuulegeneraator on kaks korda efektiivsem kui tavaline

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. märts 2013 kell 14:14 

Tuleviku-tuuleturbiinidest rääkides arvab üks firma, et need näevad välja oodatust täiesti erinevad ning on odavamad ja efektiivsemad üles seada. Tuneesia firma Saphon otsib parasjagu partnereid, et oma unikaalsel Zero Blade tehnoloogial põhinevaid energiaseadmeid masstootmisesse panna.

 

,,Zero Blade tehnoloogia on paljusti inspireeritud purjelaevadest ning tõstab tõenäoliselt olemasolevate tuuleenergiat elektriks muundavate seadmete efektiivsust. Tiivikud on asendatud purjekujulise objektiga ning eemaldatud on nii käigukast kui ka rumm.”

Firma ütlusel suudab nende Zero-Blade tehnoloogia ületada Betzi piirangu, mille kohaselt ei suuda ükski turbiin püüda tuule kineetilisest energiast üle 59,3%. Tavaline tuuleturbiin püüab vaid 30 kuni 40%, kuid Saphoni turbiin väidetakse olevat 2,3 korda efektiivsem. Lisaks eeldatakse selle maksumus olevat 45% väiksem kui traditsioonilisel tuulegeneraatoril – seetõttu, et puuduvad tiivikud, rumm ja käigukast.

Saphoni Zero Blade tehnoloogia on ka muus mõttes erinev, kuid peamiselt selle energiasalvestuse viisi tõttu. Enamiku kineetilisest energiast saab salvestada (hüdraulilise aku abil) või hüdraulilise mootori ja generaatori abil elektrienergiaks muundada.

“Me oleme välja töötanud mitu prototüüpi. Praegu töötame välja teise põlvkonna prototüüpi. Me viisime läbi mõned katsed ning leidsime, et teine prototüüp on kaks korda efektiivsem kui kolmetiivikuline turbiin ning tootmise mõttes vähemalt 50% odavam,” lausus Hassine Labaied, üks seadet väljatöötavatest inseneridest.

Saphon Energy video

Allikas: füüsika.ee

 

Toimetas: Meeli SeermaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt