Mikrotootja müüb päikesepaneelidega toodetud elektrit Eesti Energiale

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. märts 2013 kell 9:15 

Türilane Vello Ohu on Eestis esimene mikrotootja, kes müüb oma eramu katusel asuvate päikesepaneelide abil toodetud ja majapidamisest ülejäävat elektrit Eesti Energiale, kirjutas ERR.

 

 

Omatoodetud elekter aitab tunduvalt vähendada pere elektriarveid. Kaheksa kuud katsetusi on perepead veennud, et meie laiuskraadidel on piisavalt valgust, et päikeseelektrit toota. Tõsi, talvel tuleb elektrit kindlasti juurde osta, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Suvel on maksimumtootlikkus 2800 vatti. Kui päikeseenergiat on rohkem, jagub seda Eesti Energia võrku müümisekski, mille eest makstakse koos taastuvenergia hüvitisega umbes 10 senti kilovati eest. Päiksepaneelide abil toodetud elektrit tarbides on Ohu pere elektriarve muutunud märksa väiksemaks. “Minu elektriarve on olnud 10-12 eurot, kui väljas valgust on,” sõnas Ohu.

Maja kütmiseks Ohu pere omatoodetud elektrit ei kasuta, selleks seda lihtsalt ei jätku, kuid katusel paiknevad 25 ruutmeetrit päikesepaneele on piisav selleks, et katta valgustuse ja kodumasinate energiavajadus.

Vello Ohu sõnul ühes majapidamises ainult päikeseenergiale panustada ei tasu, sest kõige pimedamal ajal detsembrist veebruarini tuleb kindlasti elektrit juurde osta. Süsteemi rajamine maksab üle 5000 euro ja sinna võib veelgi kulusid lisanduda, nentis Ohu, kes loodab, et see end 10-15 aastaga ära tasub.

Ta on esimene mikrotootja, kel õnnestus sõlmida leping Eesti Energiaga elektri suurde võrku müümiseks, tal on tulnud paljudele huvilistele oma kogemusi jagada. “Üks, mis on selgeks saanud, et meie kliimaoludes ja meie geograafilise asendi puhul on täiesti õigustatud päikesest või valgusest elektri tootmine,” nentis ta. Kahe ja poole kilovatine süsteem annab aasta jooksul toodangut keskeltläbi 2500 kilovatti.

Nüüd kui päikesepaneelid on ennast Vello Ohu jaoks tõestanud, plaanib mees nende pinda suurendada poole võrra.

 

Allikas: ERR
Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt