Antibakteriaalsed seebid võivad mõjutada hormonaalset tasakaalu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. detsember 2013 kell 10:20Seepidele ja kehapesuvahenditele lisatud antibakteriaalsed ühendid võivad kätkeda terviseriske, mille tõttu FDA nõuab selliste toodete ohutuse analüüsi, vahendab ERR.

 

FDA tegi ettepaneku kehtestada eeskiri, mille kohaselt tuleb tootjatel tõestada antibakteriaalseid ühendeid sisaldavate seepide ohutus, aga ka suurem nakkustevastane tõhusus kui tavalisel seebil ja veel. Nimelt on hiljutised  uuringud näidanud, et antibakteriaalsetes toodetes leiduv komponent võib mõjutada hormonaalset tasakaalu ja soodustada ravimitele resistentsete bakterite arengut. Samas ei käi see eeskiri alkoholil põhinevate kätepuhastusvedelike ja tervishoiuasutustes kasutatavate toodete kohta.

Hiljutised uuringud näitavad, et pikaajalise ja igapäevase antibakteriaalsete seepide kasutamisega seostuvad riskid võivad kaaluda üles selliste hügieenitarvete positiivsed mõjud. Mõningad koostisosad, sealhulgas triklosaan vedelates seepides ja triklokarbaan tahketes seepides mõjutavad suure tõenäosusega antibiootikumidele resistentsete bakterite arengut ning võivad avaldada ka mõju organismi hormonaalsetele toimetele.

Tänapäeval kasutab antibakteriaalseid tooteid märkimisväärne hulk tarbijad ning FDA hinnangul tuleb selliste vahendite soodsaid toimeid selgelt näidata, mis eeldab seda, et ettevõtted peavad võimaldama andmeid oma toodete omaduste kohta.

 

Allikad: ERR, BBC, FDA

Foto: weblogs.baltimoresun.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt