Kakaoekstaktiga hambapasta toimib paremini kui fluoriid (+ retsept)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. juuni 2022 kell 9:08Fluoriid on toksiline tööstuse jäätmeprodukt, mis mürgitab meie keha isegi väikestes kogustes. Ometi on fluoriid enamuses hambapastades ja isegi joogivees, põhjendusega, et see aitab võidelda hambakaariese vastu. Selline tava jätkub isegi hoolimata laialt levinud teadmisest, et fluoriidi ainuke kasu tuleneb pindmisest kontaktist hammastega ning isegi see on vaieldav. Lihtsalt öeldes on paremaid mooduseid hambaaukude vastu võitlemiseks kui nende töötlemine fluoriidiga. Üheks neist on näiteks looduslikult esinev kakaoekstrakt teobromiin.

 

2013. aastal esitleti Ameerika hambaarstide liidu (American Dental Association, ADA) iga-aastasel koosolekul uurimust, kus võrreldi fluoriidiga hambapastat ja teobromiiniga hambapastat. Uuringus vaadeldi, kumb toode parandas ja remineraliseeris paljastunud dentiini (hambaemaili all olev kude, mis moodustab enamuse hambast) paremini. Tulemused näitasid, et patsiendid, kes kasutasid kakaoekstraktiga hambapastat kaks korda päevas nädala jooksul, märkasid oma dentiini paranemist 100%. Pressiteates öeldi selle kohta: “Võrreldes hambapastadega, mis sisaldavad fluoriidi (ühes oli lausa 5000 osakest miljoni kohta) kinnitas seda, mida meie teadustöö on kogu aeg näidanud: Rennou (kakaoekstrakt) on efektiivsem ja ohutum fluoriidist, mis võib olla seedimisel mürgine.“

Eelnevad uurimused on samuti näidanud, et teobromiin toimib fluoriidist paremini. Kunstlikus hambaemailis teobromiiniga ravitud haiguskolletes toimus taasmineraliseerimine kiiremini kui fluoriidiga ravimise puhul. Uurimus leidis lausa, et teobromiin muutis hambaid bakteriaalsetele hapetele vähem haavatavaks ja see ennetaks hambaaukude teket.

Teadlased kahtlevad, kas fluoriid üldse sobib hambaaukudega võitlemiseks

Kuigi fluoriidile on potentsiaalseid alternatiive nagu eelmainitud teobromiin, mis ei ole allaneelamisel ohtlik, kasutatakse fluoriidi jätkuvalt paljudes hambapastades, suuvetes ja ka professionaalses fluoriidiravis. Lisaks kõigele pannakse seda mõningates piirkondades ka joogivette.

Ometi on fluoriid hakanud üha rohkem sattuma põlu alla. Teadusajakirjas Langmuir avaldat

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt