Antibiootikumidele resistentsed bakterid ohustavad haiglates patsiente

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. september 2013 kell 12:41



Tõusmas on tohutute mõõtmetega torm. See ei ole tavaline vihma ja tuulega torm, vaid bakteritorm, mille käigus antibiootikumidele resistentsed bakterid ähvardavad hõivata haiglad, esmaabipunktid ja teised tervishoiuasutused, kus tavapäraselt eeldatakse, et inimesed saavad tervemaks.

 

USA haiguste kontrolli ja ennetuse keskus (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) on avaldanud uurimuse, mille andmetel võib suur osa patsiente jääda haiglas väga raskelt haigeks: väljaarenev superbakterite levik võib ohustada miljoneid inimesi.

Seda probleemi on erinevates meediaväljaannetes pidevalt kajastatud, kuid CDC hiljutised uurimused heidavad teemale uut valgust. Viimastel andmetel on antibiootikumidele resistentsed bakterid levinud USA-s iga osariigi haiglatesse ning 2012. aasta esimesel poolel raporteeris ligi 200 haiglat ja muud tervishoiuasutust vähemalt ühest superbakteri põhjustatud infektsioonist.

CDC direktor Tom Frieden on nimetanud ühte sellist spetsiifilist bakterit “õudusunenäo bakteriks“, kuna see tapab pea poole kõigist sellesse nakatunud patsientidest. Ka kõige tugevamad antibiootikumid ei toimi sellisel puhul ning arstid on silmitsi ravimatu haigusega. Bakter, mida nimetatakse CRE (Carbapanem-Resistant Enterobacteriaceae) on ohtlik ka selle tõttu, et suudab ellu jääda väljaspool inimesest peremeesorganismi.

Viimase kümne aasta jooksul on superbakterite esinemissagedus tõusnud keskmiselt 400% ning ühe sellise bakteritüve esinemissagedus, mida teatakse Klebsiella pneumoniae nime all, on tõusnud viimase aastakümnega lausa 700%. Superbakterid on levinud peamiselt USA kirdeosas. Teadlane Helen W. Boucher, kes on sellel alal uurimistööd teinud, ütleb: “Meid ähvardab oht naasta samasugusesse aega, nagu oli enne seda, kui antibiootikumid võimaldasid turvalise kirurgia, keemiaravi ja enneaegsete laste ravi. Me kõik oleme ohus.“

 

Antibiootikumide ülekasutamine toidutootmisel

Seniks loodetakse, et jälgimise, korraliku haiglahügieeni ja varajase tuvastamise abil suudetakse olukord kontrolli all hoida. Meditsiiniasutusi manitsetakse mitte liialt antibiootikume kasutama, kuna nende ravimite ülekasutamine nii raviotstarbel kui ka toidutootmises on andnud olulise panuse superbakterite väljaarenemisele.

2013. aasta veebruaris avaldatud FDA (US Food and Drug Administration (toidu- ja ravimiohutuse amet) andmete kohaselt leiti 2011. aastal antibiootikumidele resistentseid baktereid 81% toores kalkunilihas, 69% toores sealihas, 55% toores veiselihas ning 39% toores kanalihas.

Tegemist on patogeenidega, mis isegi kergemas ravitavas vormis võivad olla tervisele väga hävitava toimega, näiteks nagu salmonella, E. coli ja Campylobacter jejuni. Superbakterite levik on olnud väga kiire. 2002. aastal oli 50% kanalihast leitud salmonellabakteritest ravimitele resistentsed, kuid 2011. aasta proovides on nende hulk suurenenud 74%.

Selle põhjuseks on rutiinne farmiloomadele antibiootikumide manustamine, mis toimub enamasti ilma veterinaari järelevalveta – sageli ilma, et need ravimid oleks üldse välja kirjutatud, ja neid antakse selleks, et soodustada loomade kiiremat kasvu või ennetada haigusi üleasustatud stressirohketes ja ebasanitaarsetes elamistingimustes.

Hinnanguliselt läheb USA-s 80% kõigist toodetud antibiootikumidest farmiloomadele, mis annab farmaatsiatööstustele motivatsiooni seda praktikat soodustada. Kui inimesed tarbivad sel moel kasvanud lindude ja loomade liha, võivad superbakterid jõuda ka nende organismi.

 

 

Allikad: Natural News, Huffington Post, HP Videos, The Globe and Mail

Foto: blessorsgroupofcompanies.org

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt