Antibakteriaalsed tooted soodustavad resistentsete bakterite arengut

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. september 2013 kell 10:27Triklosaan on sünteetiline antibakteriaalne aine, mida kasutatakse laialdaselt hügieenitarvetes – nüüd on aga teadlased tuvastanud, et aine laialdane kasutus on andnud tõuke resistentsete bakterite tekkeke ojades ja jõgedes. Tegemist on esimese uuringuga, mis sellist protsessi kirjeldab, vahendab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Triklosaan leiutati 1960ndail aastail ning seda kasutati operatsioonidel desinfitseerimisvahendina, mis peatab bakterite ja seente arengu, kuid tänapäeval sisaldavad seda ainet nii seebid, hambapastad, deodorandid kui kõikvõimalikud puhastusvahendid.

Kemikaali loodusesse sattumine võimaldab hakata arenema resistentsetel bakteritel, kes võivad ühel päeval muuta antibiootikumide tõhususe nullilähedaseks.

Teadlased uurisid, kuidas ojade ja jõgede põhjasetetes elavad bakterid triklosaanile reageerisid – mida linnastunum oli piirkond, seda suurem oli ka triklosaani kontsentratsioon ja põhjasetteis elavate bakterite hulk, kes olid triklosaani suhtes resistentsed.

Eriti tähelepanuväärne oli kuuekordne tsüanobakterite hulga kasv ja vetikate massiline välja suremine. Kuna tsüanobakterid on vetikatega võrreldes vähem toitvad ja toodavad ka mürke, siis on sellise vahetuse mõju ökoloogilisele tasakaalule ja loomadele väga tõsiste tagajärgedega.

 

 

Loe pikemalt: ERR Teadus

Algallikas: Phys.org

Foto: John Kelly / phys.org

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt