Repliik: Aitab sellest meeletust desinfitseerimishullusest!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. juuni 2020 kell 10:36



“Eile sai mul lõplikult mõõt täis sellest meeletust desinfitseerimishullusest. Absoluutselt igasse poodi sisenedes on kohe tunda ebameeldivat keemia lõhna. Desinfektsioonivahenditest õhku paiskunud mürgipilv hõljub kaupluste õhus, me kõik hingame seda endale sisse, kaasa arvatud lapsed. Miskipärast on enamus inimestest arvamusel, et käte desinfitseerimine enne ja pärast poodi päästab meid viiruse käest ning on ohutu, vajalik ja kasulik. SEE EI OLE TÕSI,” kirjutab Facebookis kirjanik ja terviseteemadel kaasamõtleja Tiia Selli.

 

Iga kord kui pihustame kätele desinfektsioonivahendit, imbub naha kaudu meie kehasse toksilisi aineid ja me hingame endale mürgiseid aure sisse. Me saastame sellega õhku ja oma keha. Õhk on meie poodides hõljuvast desovahendite lõhnast sõna otseses mõttes paks. Kui me vähegi suudaksime teadlikumalt mõelda, siis mõistaksime, et sellise õhu sissehingamine ei saa mitte mingil moel olla tervisele kasulik.

Eriolukorra alguses, kui ma sisenesin koos 3-aastase lapselapsega ühte keskmise suurusega toidupoodi, küsis laps minult kohe poeuksel: „Mis imelik lõhn siin on?“ Laps tundis, et midagi on „mäda“. Poes riiulite vahel kõndides ja toidukraami valides märkasin, et laps vajus kärus üha rohkem longu, tundus, otsekui püüaks ta käru sisse ära kaduda. Uurisin talt, et kas midagi on viga. Laps vastas: „Mulle ei meeldi see lõhn…“ Katsusin võimalikult kiiresti värske õhu kätte jõuda, kuid panin tähele, et sellise lontis olekuga oli laps veel pikka aega pärast poest väljumist.

Iga kord, kui sisenen poodi, mille õhus hõljub mürgipilv, tajun peagi ninasõõrmetes väga ebameeldivat tunnet, mille tahaks nuuskamisega välja saada (aga ei saa). Eile viibisin pikemalt Rakvere Kroonikeskuse poodides, kogu aeg tundes ninas seda ärritavat „aroomi“. Selleks ajaks, kui jõudsin raamatupoodi, levis ninasõõrmetest alguse saanud aisting mu kurku, pannes selle meeletult sügelema ning ajades köhima. Pooljoostes tormasin poest välja, et hingata puhtamat õhku. Ebameeldiv tunne ninasõõrmetes ja kurgus kestis veel üle tunni aja, kuni hakkas vaikselt taanduma.

Tõsi, enamik inimestest ei ole toksiliste ainete suhtes nii tundlikud, mis aga ei tähenda, et see tervisele laastavalt ei mõjuks. Toime on ikka sama kahjulik, pole vahet, kas mürgine lõhn ärritab su haistmiselundeid või mitte.

Mul on nüüd küsimus: kes oli see „tarkpea“, kes algselt organiseeris kauplustesse õhku saastavate, immuunsüsteemi nõrgestavate ja tervistkahjustavate desinfektsioonivahendite paigaldamise? Kas Terviseamet? Ometi on isegi Terviseamet 22. aprillil avaldanud pressiteate, milles hoiatab kemikaalide mõtlematu kasutamise eest. Siin väike lõik sellest teatest:

„Eriti ohtlik on kemikaali pihustamise tõttu desinfitseerimisaine sisse hingamine, sest limaskestade kahjustus tekib kiirelt ja paranemine on ebameeldiv. Samuti imendub alkohol organismi läbi naha. Seetõttu tuleks pindade puhastamisel eelistada tavalist märgkoristust ning käte pesuks vett ja seepi.“

Kui Terviseamet teab, et mürgise õhu sissehingamine on kahjulik ja ohtlik, miks siis jätkuvalt propageeritakse käte desinfitseerimist poodi sisenedes ja poest väljudes? Kellele on see kasulik?

Lisan siia lingi Puhastuseksperdi artiklile, milles on palju väärt infot teadlikkuse tõstmiseks antud teemal.

Kokkuvõtteks: Jätkem mürgipudel poodi sisenedes ja poest väljudes puutumata! Sellega teeme heateo oma kehale ja keskkonnale!

 

Tiia Selli

 

Allikas: Facebook, avaldatud autori loal

Foto: Anna Shvets / Pexels



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt