Kuidas tõsta energiat ilma kohvita?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. juuni 2013 kell 12:44 

Hingepeegel pakub välja võimalusi, kuidas kohvist loobuda ning alustada oma päeva värskema ja rõõmsamana. Kuidas teie oma hommikut alustate – kohviga või kohvita? 

 

 

Kõik, kes on olnud kohvisõltuvuses, teavad hästi, et kohvist pole nii lihtne loobuda, sest tekivad nn võõrutusnähud. Kohvi võõrutusnähtudeks võivad olla raske peavalu, kurnav väsimus, ärrituvus ja ka depressioon, lisaks võib esineda külmetushaigustele ning gripile sarnaseid sümptome ja lihasvalu. Kui suudate võõrutusperioodi vastu pidada, mis vastavalt John Hopkinsi teadlastele kestab ainult üheksa päeva, siis ootavad teid ees:

 • sügavam ning kosutavam uni
 • erksam ning värskem tunne ärkamisel
 • rahulikum ja keskendunum mõtlemine
 • tasakaalustatud meeleolu
 • stabiilne veresuhkur
 • tervem hormonaalne tasakaal
 • klaarim nahk ja silmad
 • suurenenud sugutung ja viljakus
 • parem immuunsus
 • tervemad neerupealised (mis tähendab seda, et saate paremini hakkama stressiolukorras)
 • madalam vererõhk

Et olla õiglane, siis on olnud palju erinevaid uuringud, mis on näidanud, et kohv on kasulik, aga ükski neist pole olnud väga veenev. Need on näidanud kohvi kasulikkust erinevatele terviseprobleemide nagu maksahaigus, Parkinsoni tõbi ja depressioon puhul.

SAD (Standard American Diet) uuringu kohaselt on kohv number üks antioksüdant. Samas inimesed, kes söövad puhast antioksüdantiderikast toitu, ei peaks sellest hoolima. Samas, kui teile meeldib kohv ja te ei ole kohvi negatiivsete mõjudega kunagi kokku puutunud, siis nautige seda edasi (olge endaga ausad!). Nagu kõikide toitumisalaste dogmadega, on oluline meeles pidada seda, et see, mis on hea ühele, võib hukatuslik olla teisele.

Järgmiseks vaatame mõnda alternatiivi, millega kohvitassi asendada.

1. Manusta kofeiini teest

Kui te ei ole võimeline/valmis kohvist külma kõhuga loobuma, siis asendage see kõrgekvaliteedilise rohelise, musta tee, guayusa või mate teega (kofeiiniga vihmametsade taimed). Üks korralik ja kvaliteetne tee on seda investeeringut väärt. See on kõige tõhusam meetod kohvist loobumiseks ja samas saate ikkagi kätte oma vajatava kofeiiniannuse. Kofeiin, mida leidub rohelises, guayusa ja mate tees, erineb keemiliselt kohviubades leiduvast. Samas see ergutab ning ei muuda närviliseks nagu kohv.

2. Tee supertoitude eliksiir

Kombineeri omavahel toitaineterikkaid toiduaineid nagu kakao, marjad, õietolm, pähklipiimad, kookosõli koos adaptogeenidega (vt järgmist punkti) ja looduslik magusaine mesi.

 

3. Toeta oma neerupealseid B-vitamiini ja adaptogeenidega

Kofeiin ja stress koormavad neerupealseid ning kahandavad teie B-vitamiini varusid. Seega hoidke oma B-vitamiini vajadusel silm peal. Samuti saate toetada oma neerupealseid adaptogeensete maitsetaimedega, nagu maca, ženšenn,  reishi seened ja kasekäsn, kibuvits, püha basiilik (Ocimum sanctum) ja sidrunväändiku marjad (schizandra). Neid maitsetaimi on kasutatud sadu aastaid üle maailma, et võidelda väsimusega ning suurendada vastupidavust.

 

4. Proovige aminohapete ravi toetamaks meeleolu ja energiat

Ravides oma aminohapete puudujääke saab parandada neurotransmitterite tasakaalu, mis viib tervema meeleolu tasakaaluni ning annab rohkem energiat. Paljud inimesed on kasutanud aminohappeid D, L- fenüülalaniini (DLPA), need kergendavad kofeiini võõrutusnähte. Lähtudes Elisabeth Wallingu blogist “The Nourished Life” on samuti meeleolu ja energia parandamisel abiks L-glutamiin, trüptofaan ja türosiin.

 

5. Tarbi piisavalt vedelikku

Teid võib see üllatada, aga kui pakkuda oma rakkudele piisavalt vedelikku ja elektrolüüte, mida nad vajavad, et optimaalselt funktsioneerida, siis on teil ka meeletult energiat. Suurendage kõrge kvaliteediga vedelike tarbimist, nagu kookosvesi, värsked mahlad ja kõrge veesisaldusega toidud, nagu kurk, melon jm puuviljad, lisaks seller, lehtsalat jt.

 

6. Painuta end tagurpidi

Paljud joogapositsioonid on mõeldud energia suurendamiseks, aga just tagurpidi painutamine mõjub energia suurendamisele eriti hästi. Pärast soojendust painutage ennast nii taha kui saate, kas rõngasse, silda või vibusse 4-10 hingetõmbega. Joga Journalis on terve hulk tasuta juhendeid tagurpidi painutustest.

 

7. Tantsi

Pane peale mõni muusikapala ning hakka selle saatel pööraselt tantsima, see võib tunduda rumala ja totakana, aga pärast seda ei tunne sa enam mingeid pingeid ja oled lõdvestunud.

 

8. Kanna punast

Erinevad uuringud on näidanud, et ainuüksi punase vaatamine tõstab energiataset. Punane on sugestiivne värv ning kui sa oled näinud punast, siis võid ärrituda. Samas punane lips on võimusümbol. Punane kleit on seksikas. Samas punane märk ütleb meile “STOP” nagu ei ükski teine märk. Nüüd on teadlased leidnud, et lihtsalt vaadates punast värvi mõjub see meile turgutavalt. Rochesteri ülikooli teadlased tegid katse 30 üliõpilasega, kes vaatasid numbreid ja kirjutisi, mis olid kirjutatud halli, sinise või punasega, hoides samal ajal käes aparatuuri, mis mõõtis nende haarde tugevust ja reageerimisaega. Kui tudengid vaatasid punasega kirjutist, siis nende haare oli tugevam ning reaktsioon kiirem. Teadlased ütlesid, et punane töötab, sest see tähendab ka ohtu. See stimuleerib sümpaatilist närvisüsteemi ning pinguldab lihaseid. CFS ja fibromüalgia all kannatavate patsientide puhul võib sümpaatiline stress põhjustada neerupealsete ülekoormust. Seega võite aegajalt leida tuge punaselt, aga seinu ei soovitata punaseks värvida.

 

9. Külm dušš

Külm dušš on küll väga värskendav, samas võib seda olla väga harjumatu taluda kui väljas pole kuum. Katsu teha nii, et olles kuuma duši all keera vesi mõneks minutiks külmaks – vahetult enne välja tulekut. Samuraid kasutasid igal hommikul ämbritäit külma vett, et see endale pähe valada, seda kutsutakse Shinto pühaks puhastamise rituaaliks “misogi”.

 

10. Liigu energiliste inimeste seltsis

Helista inimesele, kes paneb teid naerma või kellega tunned ennast hästi. Väldi inimesi, kes tunduvad teist “elumahlad” välja imevat.

 

11. Tõmba midagi oma “vaja-teha-nimekirjast” maha

Lõpeta ära midagi, mida oled ammu teha tahtnud või plaaninud. Olgu see siis raamatu kirjutamine, pesu pesemine, koristamine või midagi, mis tundub enesekeskne nagu endale midagi lubamine/ostmine, puhkuse planeerimine. Pärast selle tegevuse lõpetamist tunned ennast jälle paremini ja energiliselt.

 

 

Allikas: HingepeegelLive in the Now

Pilt: fanpop.com

 

Toimetas Meeli Seermaa

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt