Alternatiivsed ravimeetodid: mis on oil pulling ehk õliga suu loputamine?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. juuni 2013 kell 14:00 

Hingepeeglis avaldatud artiklis “Oil pulling – mis see on ja miks seda teha võiks” tutvustab asjakohast teemat Diana, kes otsustas uurida ja omal nahal järele proovida, mida see esialgu pisut võõrastavana tunduv ravimeetod endast kujutab.

 

Oil pulling ehk õliga suu loputamine on minu teele ette sattunud päris mitmelgi korral, aga kui aus olla, siis ei ole ma sellesse senini süvenenud. Nüüd siis otsustasin rohkem asja uurida ja ka katsetada, vaatame, mis saab ja kas midagi ka muutub.

Millised on esimesed mõtted, mis peast läbi jooksevad? Pakun siinkohal mõned välja, sest olen ka ise nii mõelnud. Hullumeelne idee. Eeem, vastik… See on kindlasti üks asi, mida ma mitte kunagi ei tee! Milline normaalne inimene on nõus sellist asja üldse tegema?

Ja siin ma siis olen, oma esimese oil pulling’u juures, kindlasti tahab see harjumist saada. Ma ei ole varem vabatahtlikult õli suus ringi loksutanud ja seda 20 minutit. Jah, lugesite õigesti: 20 minutit ja siis tuleb välja sülitada. Alustada võib ka 10 minutiga, aga ikkagi peab jõudma 20 minutini, sest alla selle ei ole asjal erilist mõtet. Nüüd saate aru, mida ma mõtlen – esmapilgul tundub see üsna jube või lausa rõve. Mida rohkem aga selle kohta uurida, siis tundub asjal mõtet olevat ja ka üsna loogiline. Ja kuna mulle tundub termin oil pulling suupärasem kui emakeelne “õliga suu loputamine”, siis kasutan ma oma artiklites jätkuvalt terminit oil pulling.

Mida siis oil pulling täpsemalt tähendab ja kust see pärit on? Oli pulling on pärit traditsioonilisest India rahvameditsiinist ja tähendab õli suus ringi loksutamist, sellest räägitakse ka lähemalt ajurveda tekstis “Charaka Shamhita”, kus seda kutsutakse Kavala Gandoosha või Kavala Graha. Ajurveda kirjandus kirjeldab oil pulling’ut kui võimet parandada suuõõne tervist ja ravida süsteemseid haigusi nagu suhkruhaigus ja astma. Kuigi oil pulling’ul puuduvad süsteemsed tõendid selle kasulikkusest, on mõned tõendid näidanud, et see võib vähendada hambakattu, halitoosi ja igemepõletikku (gingiviiti).

 

Protseduurist lähemalt

Selleks on vaja 1 tl rafineerimata õli – eelistatult kookose-, seesami- või päevalilleõli. Seda tehakse esimese asjana hommikul, tühja kõhu peale – enne isegi ei jooda midagi ega pesta ka hambaid. Kui olete selle teelusikatäie õli suhu pannud, siis hakkate seda suus ringi loksutama (täpselt nagu peale hambapesu pasta suust loputamine) ja lasetegi nii mööda elamist ringi, tehes tavalisi hommikusi talitusi 20 minutit õli suus loksutades.

Mida siis selle aja jooksul teha? No voodi saab üles teha, hommikusöögi ja kohvi või tee saab valmis teha, muidu pesemas käia ja muud iseteeninduse vajadused rahuldada, ka lapsed saab “maast lahti” ajada – kooli või lasteaeda minekuks jne, ja kui tõesti muud teha ei ole, siis kasvõi lugeda või internetis hommikusi uudiseid või meile uurida. Ainus oht on see, et need lood ei oleks liiga lõbusad, muidu puristate kogu kraami kuvarile või klaviatuurile ja see ei ole enam hea.

 

Ajaloost

Nagu päris alguses sai mainitud, ulatub oil pulling’u ajalugu väga kaugele ajurveda meditsiini. Ainult et sellel ajal kutsuti seda “õli kuristamiseks” – tundub kuidagi eriti võigas tegevust olevat ja ei ole ka päris õige termin, sest tegelikult õli ju ei kuristata, vaid siiski loksutatakse suus. Traditsiooniliselt pannakse 1 tl õli suhu, kas siis kookose-, seesami- või päevalilleõli. Kookoseõli on seetõttu hea kasutada, et sellel on antibakteriaalne omadus. Edasi loksutatakse õli suus ringi ja hammaste vahelt, ümber keele ja igemete jne, ideaalis 20 min. Aga alustada võib ka 10–15 minutiga, kui kauem esimesel korral vastu ei pea.

Peamiseks eesmärgiks on halvad bakterid suust välja “tõmmata” ja sülitada, kui valmis ollakse. Mitte kunagi ärge neelake seda õli alla! Õlil on füüsiline omadus kogu suus olev “jama” endasse tõmmata – toimib täpselt samamoodi nagu vesi on kätepesuks ideaalne vahend.

Kui see kõik tundub liiga lihtne, et olla tõsi – siis sa ei ole üksi! Isegi Bruce Fife, kes on kirjutanud oil pulling’ust raamatu “Oil Pulling Therapy: Detoxifying and Healing the Body Through Oral Cleansing“, oli alguses ääretult skeptiline. Ta arvas, et kogu see “mambo-jambo” on paras müüt, aga kuuldes järjest rohkem ja rohkem lugusid inimeste paranemistest, hakkas ta otsima artikleid ja tõendusmaterjali / teaduslikke artikleid, et asi ikkagi toimib. See, mida ta sellest õppis, üllatas teda ennastki.

 

Suu ja keha ühendus

Kuigi oil pulling’ut kasutatakse rohkem suuõõne tervise parandamiseks, näiteks igemepõletiku, hammaste tundlikkuse, hambakatu jms suhtes, on tegelikult leitud, et see parandab ka inimese üldist füüsilist tervist. Kui nüüd mõelda, siis mida halba see ikka teha saab, proovida ju tasub, sest mine tea, äkki muutub midagi paremaks, mida ei ole oodanud või lootnud. Fakt on aga see, et kui ei proovi, siis ei juhtu kohe kindlasti midagi.

Samas tekib küsimus, kuidas saab ülejäänud keha sellest kasu, kui panna teelusikatäis õli suhu ning seda 20 minutit suus ringi loksutada? See ei ole ju loogiline! Mõni võib seda voodooks nimetada ja silmi pööritada. Aga olete kunagi üldse sellele mõelnud, et suu tervis on seotud kogu keha tervisega? Kui meil on terve suuõõs (bakterid), siis see paneb tegelikult juba aluse meie üldisele tervisele.

Kui paljud teist on sellel kuul või eelmisel kasutanud teadlikult probiootikume, seda ma ei tea, aga kuulnud olete neist kindlasti. Meie kehas elab umbes 10 triljonit bakterit, neid on kümme korda rohkem kui rakke. Kõik meie keha töötavad protsessid, mis meid elus ja tervetena hoiavad, sõltuvad bakteritest. Seega, me peame oma baktereid hoidma tervetena ja tasakaalus (inimkehas on u 85% häid baktereid ja 15% halbu). Kuigi enam kui 80% meie immuunsüsteemist asub soolestikus, asub triljoneid baktereid ka suus, sest sealt ju läheb läbi see kõik, mis meie soolestikku jõuab.

 

Milleks oil pulling’ut kasutatakse

Peale suuõõne tervisliku olukorra on inimesed leidnud üllatavalt suurt abi erinevatele juhtudele, nagu artriit, südame- ja liigeseprobleemid, diabeet, väsimus jms. Nimekiri neist probleemidest, millest inimesed on jagu saanud, on lihtsalt hämmastav. Samas, oil pulling’ul võib tekkida nn “tervenemise kriis”, mis juhtub siis, kui midagi on sellega välja ravitud. “Tervenemise kriisi” sümptomid võivad olla: iiveldus, kõhulahtisus, väsimus, lööve jms, enamik inimesi arvab, et nad on kas saanud mõne haiguse või on oil pulling’uga kaasnenud mingi negatiivne kõrvalmõju ja inimesed lähevad lihtsalt närvi, samas tähendab see seda, et teie keha võitleb parasjagu millegagi ja/või toimub detoksikatsioon. Tuginedes Fife’i ütlusele, ei tohiks see kesta kauem ühest päevast kuni kahe nädalani ja pärast olete parema tervise juures kui enne “tervendava kriisi” algust. Ärge lõpetage selle aja jooksul oil pulling’ut!

Keeruline küsimus on skeptikute “mis siis, kui” – mis siis, kui see on osa “jamast” ja sa tegelikult teed endale halba? See on õigustatud küsimus ja räägib, et see on sama nagu võidelda kandioosiga – idee on selles, et enne paranemist läheb asi hullemaks, see on tavaline looduslik reaktsioon. Ainus asi, mida Fife suudab välja mõelda, mis inimesele enne tervendamist halba teeb, on keemiaravi.

Lisaks mõjub oil pulling paremini kui ükski hambapasta või suuvesi. Kui hammastest eemaldatakse toksiinid ja bakterid, siis vabastame oma keha paranemisele. Teisisõnu, kui me peseme hambaid, siis me arvame, et me harjame sellega ära kõik pisikud ja bakterid, kuid tegelikkus on see, et hambad katavad ainult 10% suus olevast alast ja järele jääb 90% ala, millel bakterid ja pisikud saavad kasvada ja paljuneda. Seevastu aga oil pulling jõuab 100% suus olevate kohtadeni nagu hambad, igemed, keel, ja mis veel parem, kõikjale pragude vahele, kuhu hari ei ulatu. Kui kõik see jälkus on suust väljas, alles siis saab keha öelda: “Siin on puhas, kus veel tuleb tööd teha?”

 

Dr Bruce Fife’i oil pulling’u nippe

* Oil pulling’ut on kõige parem teha hommikuti, Fife põhjendab, et siis seisab see paremini meeles, mitte et see sõltuks kellaajast või oleks sellel ajal tõhusam kui mõnel muul ajal.

* Fife ütleb, et kui teil on tõsisemad terviseprobleemid, siis tehke oil pulling’ut kolm korda päevas.

* Parim õli selleks on kookosõli.

* Alati sülitada õli suust prügikasti, mitte kraanikaussi või vetsupotti – mõjub halvasti torudele!

 

Miks just õli?

Asja kõige hullem osa on minu puhul see, et selleks tuleb kasutada õli, ma lihtsalt ei suuda alguses õli endale suhu panna – see on nii võigas. Ma kasutan kookosõli söögitegemisel, kreemide, deodorantide tegemisel, aga vabatahtlikult seda endale suhu panna – käsi ei taha hästi tõusta. Tahab harjutamist ja harjumist saada. Mul tekib selline ebameeldiv “okserefleks”, aga lugedes erinevaid kogemusi, siis ma pole ainus ja lohutav on see, et see on mööduv nähtus, vähemalt lubatakse, et umbes kolme-nelja korraga peaks ära harjuma.

Aga nüüd tagasi küsimuse juurde – miks õli? Õli ühendub suus oleva süljega ja tekib “puhastav lahusti”, mis toimib nagu magnet ning tõmbab toksiinid, bakterid ja mikroobid igast suus olevast praost välja ning neid hoitakse kindlalt selles lahustis. Mõned  neist “tegelastest” on huvitatud õlist, teised jällegi süljest – ükskõik, mis neid ligi meelitab, kui nad juba käes on, siis hoitakse neid selles lahuses seni, kuni see välja sülitatakse ja selle tagajärjel keha neist vabaneb.

 

Aga miks 20 minutit?

Ma tean, et see on ääretult pikk aeg, saan sellest ideaalselt aru. Nagu raamat kirjutab, siis seda on vaja teha seepärast 20 minutit, et mida kauem sa õli suus ringi loksutad (tõmbad ja surud), seda rohkem mikroobe tõmmatakse vabaks. Pärast 20 minutit on suus olev lahus täis baktereid, viiruseid ja muid organisme. Raamatus mainitakse veel, et tehes iga päev täis 20 minutit oil pulling’ut, teatud terviseprobleemid kaovad. Kui aga vähendada aega 10 minuti peale, siis tulevad probleemid tagasi.

Asja võtmeks on see, et selle 20 minuti jooksul tuleb leida endale mingisugune tegevus, et sellest mõtted eemale saada. Nagu ikka, kui ootad millegi pingsat läbisaamist, siis aeg kipub venima ja kui on huvitav tegevus, siis aeg läheb lennates. Nagu eelnevalt juba mainisin, võib selle aja jooksul käia duši all, pesta nõusid, teha voodit või hommikusööki, koristada elamist, lugeda raamatut või e-kirju ja uudiseid – võimalused on lõputud. Lihtsalt sellega tuleb ennast harjutada, et sellest saaks sinu teine olemus.

 

Veidi motivatsiooni ka

Et teid motiveerida minuga ühinema, lubab Fife raamat lahti saada järgnevatest tervisehädadest koos üldise keha detoksikatsiooniga: akne, allergia, artriit, astma, selja- ja kaelavalud, halb hingeõhk, bronhiit, krooniline väsimus, koliit, Crohni tõbi, kõhukinnisus, kaaries, dermatiit, diabeet, ekseem, hemorroidid, hüpertoonia, unetus, migreen, limaskestade ummistused, maohaavandid, PMS (menstruatsioonivalud ja -krambid), periodontaalhaigus, põskkoopapõletik, hambaabstsess (mädane kolle).

Ja nimekiri läheb aina edasi ja edasi. See kõik on tõesti seda 20 minutit väärt, et saada jagu mõnest kroonilisest haigusest, mis on teid juba pikemat aega vaevanud.

 

Allikad: Hingepeegel, Wikipedia

Bruce Fife’i raamatuga “Oil Pulling Therapy: Detoxifying and Healing the Body Through Oral Cleansing” saad tutvuda siin.

Uuri ka: 53 põhjust, miks armastada kookosõli (Alice´s Kitchen)

Foto: healthimpactnews.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt