Kohvijoomine võib alandada maksavähi riski

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. oktoober 2013 kell 17:30Itaalia teadlaste hiljutine uuring toob välja rõõmustava seose kohvisõpradele: nimelt väidab see uurimus, et kohvijoomine alandab maksavähi tekkeriski umbes 40%, vahendab ERR.

 

Haiguste Kontrolli ja Ennetuse Keskuse hinnangul on maksavähk üheksas juhtiv vähisurmade põhjustaja Ameerikas ja kolmas maailmas. Hepatotsellulaarne kartsinoom (HCC) on kõige tavalisem maksavähitüüp ning mehed haigestuvad sellesse umbes kolm korda sagedamini kui naised.

Ajakirjas Clinical Gastroenterology and Hepatology avaldatud uuringus näidatakse, et kohvijoomine võib alandada maksavähi arenguriski, lisades kinnitust kohvi soodsate mõjude kohta tervisele. Uuring põhines metaanalüüsil, milles koguti kokku ajavahemikus 1996–2012 avaldatud vastavasisulised artiklid. Valimisse võeti 16 kõrge uuringut, mis hõlmasid ühtekokku 3153 juhtu.

Uuringu tulemused viitasid sellele, et kohvijoomisel on diabeedi riski alandav toime, diabeet on aga maksavähi tuntud ohutegur. Seega võib kohvi soodne mõju maksavähi ärahoidmisel olla vahendatud diabeedi ennetamise kaudu.

 

Allikad: ERR, Medical News Today

Foto: www.sylumclan.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt