Minu elu muutev kogemus: sünnitamine koos doulaga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. mai 2024 kell 19:08Telegram.ee peatoimetaja Mariann Joonas. Foto: ekraanikuva

Nii nagu paljudel teistel naistel, olid ka minu märksõnadeks seoses sünnitamisega lisaks “ilule” ja “enneolematule armastusele” paraku ka “väljakannatamatu valu” ja “hirm”. Mainin veel, et kuigi minu arvates on kodusünnitus loomulik ja hea valik, olen ma ise alati otsustanud sünnitusmaja kasuks ning minu kogemused seal on olnud valdavalt meeldivad – alates ämmaemandatest ja arstidest lõpetades rahu ja privaatsusega. Kuid ma ei oleks osanud uneski näha, kui suur erinevus on sünnitamine doula abiga. 

 

Erinevus n-ö tavasünnitusega oli minu jaoks nagu öö ja päev, sest olgugi, et ka ämmaemad on sünnituse ajal toeks, siis doula ülesandeks on sünnitaja eest hoolitseda igal sammul ja seda soovi korral juba mitu kuud varem. Mina valisin enda doulaks Freta Uusküla ja iga küsimus, hirm ja soov sai temaga põhjalikult läbi arutatud. Pärast Freta tehtud Spinning Babies´i koolitust mulle ja abikaasale lahtusid ka mu hirmud sünnitamise ees pea täielikult.

Kui See päev oli käes, ärkasin juba öösel mitu korda väikeste valude peale üles ja hommikul helistasin Fretale. Ta pani asjad valmis ja sõitis õige pea meie juurde – suurem osa sünnitamise ootust möödus teed juues ja mõnusalt lobisedes. Õige pea olin jõudnud täisavatuseni ilma karjumata (!) ning sünnitasin vaid 10 minutit peale esimest pressi ja 3 minutit peale sünnitusmajja jõudmist.

Sellise imelise sünnituse kogemine muutis mu elu, sest kuigi iga sünnitus on uuestisünd naisena ja emana, siis minu jaoks oli see ka uuestisünd inimesena. Hirmu ületamise, enesesse uskumise ja enese jõustamise next level. Tänulikkus uuel tasandil.

Kõike seda kogenuna taipasin hiljem Fretaga sündmust meenutades äkitselt, et kuigi see on ainult minu kogemus ja see, et minul oli doulaga selline imeline sünnitus, ei tähenda ju, et kellegi teise lugu on samasugune, siis säärane hoolitsev toetus igal sammul on mängumuutja, nagu ka Spinning Babies´i harjutused – iga naine võiks nendega tutvuda ja kogeda doula poolt hoitust! Sest tervemad sünnitused tähendaksid tervemaid naisi (nii vaimselt kui füüsiliselt) ja läbi selle ka tervemaid isasid, lapsi, peresid, suhteid. Ja sealt edasi ka tervemat maailma. Jah, ma jälle unistan siin, aga esimesest sammust algavad kõik ülejäänud.

Seega. Esimese sammuna otsustasin jagada enda lugu naisena. Teen seda kahes jaos: esimeses, sissejuhatavas videos räägin üksi ja teises, pikemas videos jutustame koos doula Fretaga.

Esimene video:

 

 

Teine video on kuulatav/vaadatav ainult Minu Telegrami tellijatele SIIN ALL.

PS. Nii, nagu on erinevad kõik naised, on erinevad ka sünnitoetajad – kui otsid endale doulat või ämmaemandat, siis enne otsustamist kindlasti kohtu nendega ja vaata, kas nad on n-ö sinu inimesed. Doula Freta leiad soovi korral üles Facebookist, Spinning Babiesi koht

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt