Sünnitoetaja Svea Sööt: Sünni loomulikust kulgemisest minu ja sünnitajate silme läbi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. detsember 2019 kell 10:48“Võimalik, et sinu kõrvu on kostunud selline sõna nagu nagu sünnitoetoetaja ja sa huvitud enamast infost. Teisalt ehk oled temaga isegi sünnitusel kokku puutunud ja soovid näha, millest koosneb sünnitoetaja päev ja miks ta on valinud sellise tee. Jällegi teada saamine millestki, mida veel 3 aastat tagasi Eesti Naise sõnul peeti uueks ametiks, kuid 2010. aasta Tervendaja juba tutvustas, võib anda sulle soovi näha laiemalt võimalikkuseid, kus saab seda tööd teha ja millega kasulik olla,” kirjutab sünnitoetaja, hingamisterapeut  ja mitme kirjateose (sh sünnitamiseks valmistuda aitava raamatu “Toetuse vägi”) autor Svea Sööt.

 

Valmistu. Hinga sisse. Hinga välja.

Kui ma võtan uurimisobjektiks iseenda, siis sisuliselt pole minu elu erinev teiste omadest. Näiteks uurides oma päeva selle loo sünnitamisel, kus eksperimendi korras olin endale ise justkui sünnitoetajaks, sain ma palju kingitusi.

Kuulasin, mida keha tahab teha; mida ma luua soovisin; kui paindlik ma olin päeva plaanis muutuste osas; kui palju ma panustasin oma ilusse ja ümbruse korrastamisele, et pärast loo valmimist oleks hea puhata; kui palju ma andsin oma alateadvusele juhtimise üle ning lubasin intuitsioonil voolata. Kokkuvõttes ma vabastasin end välisest mürast ja sukeldusin üleni endasse. See on nagu ilus jõulukampsun, mis on seest sama ilus nagu väljast.

Nii saavutasin ma suuremalt hingates ka tugevama energiavoo sel päeval, mis meenutas sünnitusenergiat. Kõige tähtsam on see, et maksimaalsed ebamugavused füüsilisel tasandil olid loomuliku elu osa ja lõdvestumine looduses ning aegumatus muusikas ja kohtumised väga kallite inimestega, andsid ühenduse selle reaalsusega, kus olin parasjagu viibimas.

Unustades telefoni maha ja ikkagi jõuda sinna, kus ootasid kutsujad; või jällegi kuulda peegelduseks usutunnistajatelt samu sõnu bussipeatuses, mida just lühikese toetava seansi ajal kuulsin sõbrannalt; ning oma toetuse pakkumine kellelegi sünnipäeval. Lisaks lühikesed nõustamised, mida jagasin teistele – kõik see räägib sellest, kui kaunilt lihvitud tahkudega mitmekülgne teemant elu ise on.

Väidetavalt on piiblis vastused kirjas, kuidas jõuda kiiremini globaalse üksteise austamiseni, kuid mina soovitan eelkõige kuulata ennast ja austada oma vajadusi, et kuulda, miks sa midagi tegemas oled.

Varem ma võtsin peegli ees õhtuti maske maha, et olla sama näoga nagu loode üsas. Keha annab meile võimaluse puhastuda kiht kihilt, vabastada uskumusi. Kas siis äkiliste muutustega või kaua kogutud ja varjul olnuga, mis ühel päeval justkui murenevad küljest. Mõned sukelduvad tuttavasse maailma ja püüavad koolis õpitu järgi maailma kokku panna, teised sukelduvad sisemaailmade võimalikkuste merele ja kohtuvad iga kord millegi täiesti uuega ning tervitavad aupaklikult äsja saabunud printse ja printsesse nende veatus ilus.

 

… ehk siis sünnitoetajaks olemine tähendab kõigepealt tonnide viisi tööd iseendaga

Kuidas sulle tundub, miks ma transformatsioonist tahan läbi minna ikka ja jälle, tehes enne tonnide viisi tööd endaga ja siis sünnitusel vabastades ebavajalikku ning tihti ka pärast sünnitust mõtestades lahti uusi realiteete?

Võin öelda vaid nii palju, et ma soovin hirmuvaba sündi lapsele, endaga ühenduses olevat sünnitamist emale, toetavat teadlikkust isale ja selle olukorra Kingitusena nägemist tervikuna. Saabub ju hindamatu aare kuskilt tundmatust galaktikast otse meie silme alla, meie kätele.

Nüüd tekib sul ehk küsimus, et millele ma sünnitustoas siis keskendun ja mis tehnikaid kasutan. Sa võib-olla tahad isegi öelda, et sünd on meditsiiniga rohkem seotud, kui loomuliku elu argipäevaga.

 

“Parim kokteil” oma teadmistest + konkreetsele juhtumine keskendumine

Paljude läbitöötamata traumade ja kokkusurutud instinktide ning hingamisruumi mitte andmise puhul tuleb tõesti sekkuda ja luua uus meditsiinitehnikale toetuv reaalsus. Mina isiklikult kasutan ettevalmistusel sünnituseks hingamistööd ja ka transilaadseid tehnika, et jõuda rakkude moodustamise ajal tekkinud traumadeni psüühikas.

Tavaliselt “segan kokku “parima kokteili” oma teadmistest just ühele konkreetsele loole keskendudes. Sisuliselt vaatlen pere ajalugu ning kogu traumade ketti, mis on veel enne selle lapse tulekut toimunud ema ja ka isaga.

Mõnes mõttes on see nagu kirurgiline vahelesegamine ilma teravate tööriistadeta – vabastame emotsioone ja kehas kokkusurutud pingeid. Kui vaadelda teemasid lähemalt, mida olen ise korduvalt läbinud ja samuti pereliikmed lapseootusel, siis kõige olulisem on minu meelest vanemate mõistuste tasakaalustamine ja harmoniseerimine eostuse hetkel, seejärel vaadates eraldi nii munaraku kui ka spermatosoidi teekonda, hiljem viljastumise hetke, seejärel ka sügoodi ning implantatsiooni perioodi pluss muidugi rasedus ise ja platsetast lahti lõikamise hetk.

Väga tihti näen seansside käigus naiste vajadust trampida jalgu, karjuda patja, end ära peita või lihtsalt nutta ja naerda, vabastades nii varjatud energia ressursse ja tonnide viisi hirme, mis mõjutavad üldist elukvaliteeti. Muidugi on arvamusi, et saab sünnitada ookeanis delfiinidega ja see kõik ongi võimalik, kuid üha sagedamini näen naisi, kes pole kontaktis oma keha, tunnete ja hingega.

 

20 aastane kogemustepagas kui tunnustus tehtud tööle

Oma kogemustest saan jälgida lapsi 20 aasta lõikes, kelle vanemad on saanud toetust enne sündi, sünnituse ajal ja pärast sündi. Märkan erinevust nii vanemate teadlikus kontaktis lastega, kui ka laste üldises elu usaldamises ning sisemise turvalisuse omamises keerulistes olukordades.

Kõik ei olegi nii lihtne, kui hakata uurima vanavanemate elu, kust meie “toormaterjal” pärit on ja mis ajast meie algsed rakud loodud on. Kas sind näiteks huvitaks teada saada, mis on su hinge tee ja kui konkreetselt sa tagasi hoiad oma eluenergiat, mida võiksid kasutada igapäevaselt kõikvõimaliku toreda loomiseks ja elu nautimiseks?

Vabastasin enne selle loo kirjutamist kümne päeva jooksul massiliselt erinevaid mustreid ja uskumusi, et “sünnitada” seda lugu pingevabalt ja nautides täiel määral.

Sa kindlasti kavatsed nüüd küsida, kus mu tõestusmaterjal on, et kellega ma siis ikka tööd olen teinud, kus ja millal.

See, et sul on jaksu ja kannatlikkust olnud siiani olla koos minuga, saab nüüd sulle kuhjaga tasutud. Just selle osa tarbeks tegin ma väikese uurimustöö nädala jooksul ja küsisin oma heade sünnitajate käest tagasisidet, mis minu jaoks on kui toetav õis koos väekate õielehtedega.

Sa ju mõistad, et sünd on intiimne tegevus nagu ka eostamine. Pärl moodustub ka ookeani sügavuses kindlas kõvas karbis varjuliselt. Asi polegi selles, kas majas on elektrit või mitte, sünnitada saab ka küünlavalgel. Minul just nii juhtus loo kirjutamise ajal, seega just nüüd alustan ringkäiku küünaldega, et uurida, mis märkmeid olen seintel kinnitanud. Loen järgmisi lauseid:

 • Sa toetasid oma armastuse ja kohaloluga, tulid kohale ülihelikiirusel, hoidsid tütart süles ja pakkusid mulle ruumi seeläbi, et saaksin poega sünnitada.
 • Andsid julgust ja hoidsid mind fookuses. Oluline oli teema, et kodus on turvaline sünnitada, kuigi ise olin ilmale tulnud sünnitusmajas.
 • Sa päästsid mu elu ja sattumast psühhiaatriakliinikusse patsiendiks. Sa juhendasid mind aktiivselt valikuid tegema ja reaalsust looma selle asemel, et passiivsetele hirmudele ja mustritele alluda.
 • See, mis toimus, oli täiesti omaette kogemus, teistesse piiridesse lükkav ja mulle see väga sobis.
 • See oli meeletu kogemus mu hingele, tükk aega lebasin seal soojas kookonis.
 • Kasutasin vabastavat hingamist kogu kodus sünnituse vältel.
 • Meenub sinu toetus minu enesearengule ja kriitilistest kohtadest läbi minek pärast tütre sündi. Ajaliselt oli see kõige kiirem sünnitus mu kolmest kogemusest, kuid aeg justkui seisis ja ma kuulsin pidevat meeldetuletust – hinga, lase lahti, kõik on hästi – see oli suureks abiks.
 • Olin sportlik tüdruk ja harjunud oma tundeid maha suruma, õppisin end mõistma ning oma muresid ja rõõme jagama. Sünnituse ajal ma kaotasin end, kuid meenub hingerahu su tundidest, olin suur rabistaja ja ringi jooksja.
 • Sinu toetus kolme sünnituse eel on andnud mulle turvalise ruumi, kus visualiseerida ja unistada sünnituse teemal rõõmus ja mõnuga, sünnituse ajal liikus meie vahel äge energia ning su sünnitusjärgne toetus oli minu jaoks kõige ootamatum, oma tähelepanuga aitasid vajalikel asjadel liikuma pääseda.
 • Päästis elusid, tõi ema lootusetuna näivast olukorrast tagasi, aitas poisil õnnelik olla ja isal katuse kaotuse järel jälle mõistuse juurde tulla, tänan, et meid on kolm, kes hingavad ja armastavad.
 • Kuna mulle väga meeldib mõtlemine, siis sellest tingituna ka “ülemõtlemine” ja ma oleksin võtnud endasse ebavajaliku infomüra ning seda ketrama hakanud negatiivses võtmes.
 • Mäletan, et 11 aastat tagasi su kohal olemine mõjus turvaliselt ja hoidvalt – naisel oli abiline ja toetaja olemas.
 • Arvan, et suur osa sellest, milliseks kujunes mu mõlema lapse sünd, on oluline see töö, mis me sinuga enne sünnitusi tegime.
 • Ma sain vabalt rääkida kõikidest teemadest ja muredest, mis esile kerkisid. Kõige tähtsamakas pean 10x hingamisseanssi enne sünnitust, kus sain vabastada väärkohtlemist ja traumaatilisi kogemusi, mis hinge olid pitsitama jäänud.
 • Su oskus kuulata ja vastu võtta aitas mõlema lapse sündi lihtsamalt ja kergemini läbi elada ning läbi hingata, hingamine sinuga on väga tervendav protsess.
 • Sinu toetus 14 a tagasi oli toetav, suunas meid mehega endid kuulama ja ühenduma kõhubeebiga, see õnnestus meil hästi.
 • Käisin su juures hingamas 7 kuud enne sünnitust ja täielikult taandus sisemine hirm, kui 9 kuud täis sai – väga meeldisid sinu sünnitusjärgsed kirjad kõigile, kes protsessis osalesid.
 • Kõike oli piisavalt- julgustav sõna, pilk, puudutus – see oli minu jaoks suur jõud. Oma empaatiaga oskad tajuda teise inimese energiat, seda vastu võtta ja transformeerida – läbi sinu kohalolu toimub uus ärkamine.
 • Alles ma oma sündi sisenesin ja olin suures segaduses, vanaemaks sündimine toimus hiljem, lammutasin end lahti ja panin uut moodi kokku – juhuslik kohtumine sinuga oli parim, mis minuga juhtuda sai.
 • Sünnitoetaja töö on jääda endaks kõige erinevamates tingimustes, teha surmatantsu ja minna kaasa hullumeelsete plaanidega.

Need on hingelood reaalsetest sündmustest, kus pole tõenduspõhist arvutust võimalik leida, siin võib olla 1+1 lõpmatus.

Svea on toetanud õe laste sünde, täditütre sünnitust ja ka oma pojatütre sündi.

 

Sündimine ja ümbersündimine kui loomulik kulgemine

Sündimine on minu jaoks elu loomulik osa, nagu seda on ka ümbersündimine – sünnitustegevus, mida saavad läbi elada kõik, olenemata soost või vanusest.

Kui sulle on tuttavad olukorrad, kus sead teiste huvid ette poole ja oled ohver, kus sa ei tunne end väärika ja väärtuslikuna. Või kui sul on vähe aega ja võib midagi hirmsat juhtuda, kus sa ei saa domineerida või midagi omada, kus oled vägivallale allunud, kui keegi tungib su piiridesse, kui sa ise tungid teiste piiridesse, kui sul pole õigust teha iseseisvat valikut. Või olukorrad, kus kiiresti kõik muutub ja on vaja vastu võtta otsuseid, kui sa ei liikuda edasi füüsiliselt või psüühiliselt; kus lükkad asju edasiseks, pead varjama end kellegi eest ja esinema kellegi teisena, võtad, aga tagasi ei anna ehk parasiidi energia, kui oled kade, ihne, pole küllaldaselt helde. Või tunned süüd ema ees, turvalisuse ja kaitsuse teemad, egoga seotud traumad, kui oled eraldumises, ei saa ühenduda, kaotad oma unikaalsust. Või kui sind reedetakse, kui ei tea, kuhu minna ja mida edasi teha, kui sind ei usaldatud, sina ise ei usalda, sulle usaldati ja sa vedasid alt, sind ei toetatud, kui sind reedetakse, kui sind pole valitud, sind on põlatud, oled üksi, pole vajalik, kui oled ootuses ja ei tea, mis saab, kui oled ära aetud – siis selliste teemade puhul võib sind toetada sügav teemade läbitöötamine ümbersünni transformatiivsel seansil.

Kuigi päike hakkab vihmapilvede taga tõusma ja lugu valmima, soovin ma kõigile – ümbritsege end toetusega, nii loome ühiselt toimivamat ja usalduslikumat maailma. Hea on teadlikult vaadelda samu sündmusi, mis mu enda sünni juures olid ning anda oma valmisolekut ja kannatlikkust vastsündinule ja kõigile, kes on ta ümber.

 

Svea Sööt

sünnitoetaja, hingamisterapeut, joogaõpetaja, reiki meister ja kirjanik

 

Fotod: Ekvilibrist, erakoguKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt