Õige toit ja liikumine võivad rakke noorendada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. september 2013 kell 10:27Värskest uuringust selgub, et kui inimene tervislikult toitub ja liigub, siis võivad tema rakutuumades kromosoomide otstes asuvad telomeerid pikemaks kasvada ehk siis rakud sunnivad vananemise märke taganema, kirjutab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Iga kord, kui rakk pooldub, kuluvad telomeerid väiksemaks, telomeeride pisenemist peetakse aga raku vananemise kindlaks märgiks. Nüüd nähtub Ameerika teadlaste tehtud uuringust, et radikaalse eluviisi muutuse toimel võivad telomeerid uuesti suureneda ja rakud seeläbi nooreneda.

Dean Ornish Californias asuvast Sausalito Ennetusmeditsiini Uuringute Instituudist ja ta kolleegid jälgisid viie aasta jooksul kümne 60-ndates aastates mehe seisundit, kes vähendasid liha söömist ja tegid iga päev pool tundi trenni.

Viie aasta pärast selgus, et teatavat tüüpi valgetes verelible rakkudes olid telomeerid keskmiselt 10% võrra kasvanud, samas kui meestel, kes olid jätkanud harjumuspärastel eluviisidel, olid sama aja jooksul samasuguste rakkude telomeerid keskmiselt 3% kahanenud.

 

 

Allikas: ERR Teadus

Originaaluuring: Lancet

Loe lisaks: New Scientist, Forbes

Foto: bitterwallet.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt